Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Kopernik XX wieku”. Wspominali ks. prof. Włodzimierza Sedlaka

poniedziałek, 06 grudnia 2021 15:21 / Autor: Michał Łosiak
„Kopernik XX wieku”. Wspominali ks. prof. Włodzimierza Sedlaka
„Kopernik XX wieku”. Wspominali ks. prof. Włodzimierza Sedlaka
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O wybitnym kapłanie i naukowcu – ks. prof. Włodzimierzu Sedlaku oraz o jego ogromnym dorobku naukowym dyskutowano podczas specjalnej konferencji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W tym roku obchodzi 110. rocznicę urodzin twórcy polskiej szkoły bioelektroniki.

Konferencja odbyła się w rektoracie uczelni. Prelegenci mówili o poglądach filozoficznych ks. prof. Włodzimierza Sedlaka, ale również jego odkryciach z dziedziny biologii i geologii. Nie zabrakło odniesień do jego związków z Górami Świętokrzyskimi.

Joanna Kalisz-Półtorak była uczennicą księdza profesora. Mogła go również poznać od strony prywatnej.

– Przechodziłam przez różne fazy poznawania Sedlaka, nie tylko na uczelni. Później opiekowałam się nim w życiu prywatnym. Gdy pisał prace, referaty i książki to byłam jego pierwszą czytelniczką. Wprowadzałam korekty do tekstów. Bywałam z nim w Górach Świętokrzyskich. Zapamiętałam go jako wymagającego, ale z drugiej strony spolegliwego. Miał swoje zdanie i czasami trzeba było się z nim kłócić, żeby wykazać, że się myli. Poznawałam go, gdy był chory. Zmagał się z wieloma chorobami, ale zawsze bohatersko z tego wychodził i nie narzekał. Lubił chodzić na spacery po Górach Śiwętokrzyskich – tłumaczyła Joanna Kalisz-Półtorak.

Wśród wielu naukowych osiągnięć ks. prof. Sedlaka należy wymienić utworzenie polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni.

– Zachwyciła mnie jego osobowość i geniusz. To był Kopernik dwudziestego wieku. Jego nauka była prekursorska. Dziś wszędzie stosujemy elektronikę i jest to obecnie dynamicznie rozwijająca się dziedzina. Nie chodzi jednak tylko o techniczne zagadnienia, ale o nowe spojrzenie na naukę. Warto mówić i wrócić do olbrzymiego skarbu, który mamy. Pewne teorie mogą znaleźć rozwiązanie choćby w fizjoterapii – mówił inż. Jerzy Józefa Czerny.

Z kolei dr Adam Adamski, który również był uczniem księdza profesora zwraca uwagę na aktualność osiągnięć wybitnego naukowca.

– Byłem w bibliotece i przypadkowo ksiądz profesor podszedł do mnie, pytając czy mógłbym pomóc mu w organizacji konferencji. Od razu się zgodziłem. Usłyszałem jego idee i bardzo mnie to zafascynowało. Dziś staram się tę wiedzę wprowadzać w rzeczywistość. Za kilka lat nikt nie będzie myślał na przykład o tradycyjnych szczepionkach. Wszystko będzie odbywało się na zasadzie przekazu informacji do komórki. W przyszłości medycyna wykorzysta myśl księdza profesora – podkreślał nasz rozmówca.

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak urodził się 31 października 1911 roku. W 1919 roku jego rodzina przeniosła się do Suchedniowa. W 1935 roku przyjął święcenia kapłańskie. W trakcie wojny prowadził tajne nauczanie. Był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmarł 17 lutego 1993 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO