Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[GALERIA] Kręcili na kole i poznawali legendy świętokrzyskie

sobota, 27 lipca 2019 13:37 / Autor: Wiktor Żelazny
[GALERIA] Kręcili na kole i poznawali legendy świętokrzyskie
[GALERIA] Kręcili na kole i poznawali legendy świętokrzyskie
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Za nami "Śniadanie na trawie" w zorganizowane w Parku Miejskim przez pracownię ceramiki Ambasady Dizajnu w Kielcach. Nauka kręcenia na kole, tworzenie mozaiki świętokrzyskiej, a także poznawanie legend naszego regionu, to atrakcje, które czekały na uczestników pierwszej edycji tego plenerowego wydarzenia.

- "Śniadania na trawie" i odkrywanie legend świętokrzyskich to akcja Instytut Dizajnu pracowni ceramicznej, na którą zaprosiliśmy mieszkańców Kielc. Bardzo się cieszymy, że wyszliśmy z pracowni, ponieważ zainteresowanie imprezą jest ogromne, przyszło mnóstwo dzieci z rodzicami i nie tylko - mówiła Jolanta Szymanowska, ceramik z Instytutu Dizajnu.

Przybyli do Parku Miejskiego  mogli zapoznać się z toczeniem na kole - pod opieką ceramika Michała Podleśnego tworzyli swoje wymarzone naczynia i formy, które za około dwa tygodnie odbiorą w Instytucie Dizajnu. Dodatkową atrakcją było poznawanie legend świętokrzyskich poprzez zabawę polegającą na odnajdywaniu kolejnych wskazówek ukrytych w parku, na przykład tej o powstaniu Kielc. Uczestnicy mogli też bliżej poznać historię pielgrzyma Emeryka, który chciał dostać się na kolanach do klasztoru na Łysicy, czy odkryć legendę o zbóju Kaku, który ukrywał się w Górach Świętokrzyskich. Wszyscy słuchacze  otrzymali później odznakę regionalnego odkrywcy. Ostatnią atrakcją było tworzenie mozaiki; robiły je dzieci przy pomocy rodziców z przygotowanej wcześniej gliny. W pracy nawiązywały formą do poznawanych wcześniej legend naszego regionu.

Na gości imprezy czekała lemoniada i słodki poczęstunek. Organizatorzy akcji obiecują kontynuację tego typu spotkań, więc w przyszłości możemy liczyć na kolejne "Śniadania na trawie".

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO