Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Mobilna Szkoła Turystyczna w kieleckim Ekonomiku

piątek, 24 września 2021 10:53 / Autor: Weronika Leszczyńska
Mobilna Szkoła Turystyczna w kieleckim Ekonomiku
Mobilna Szkoła Turystyczna w kieleckim Ekonomiku
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

W Zespole Szkół Ekonomicznych otwarta została pracownia, która ma uczyć młodzież przygotowania do zawodu w dziale turystyki. Mobilne Centrum Edukacji jest zorganizowane przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii przy udziale lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych.

Turystyczna Szkoła to kolejny projekt, który - podobnie jak Polski Bon Turystyczny - ma na celu wspieranie i promowanie krajowej turystyki.

– W naszej placówce kształcenie teoretyczne jest wzmocnione przez nauczanie praktyczne. Posiadamy pracownie gastronomiczne, obsługę konsumenta oraz pracownię prawną, która jest wyposażona w sprzęt jak na prawdziwej sali rozpraw. Uczniowie mogą przebierać się w togi i symulować rozprawy sądowe – mówi Lucyna Gromiec, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach.

- Szkolny punkt informacji turystycznej powstał dzięki funduszom unijnym. Jest wyposażony w meble, sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Kiedy  młodzież wyjeżdża na wycieczki, szkolne biuro podróży przygotowuje całą ofertę, począwszy od propozycji tras do zwiedzania, a skończywszy na kontakcie z firmami, które działają na rynku turystycznym. Uczniowie dzwonią na lotnisko i zamawiają bilety samolotowe, kontaktują się też z miejscowymi hotelami - dodaje.

Jak twierdzi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, projekt przyniesie wiele korzyści i zachęci uczniów do nauki w praktyce.

– Bardzo ważne jest, aby uczniowie od najmłodszych lat uczyli się poprzez wykorzystywanie najnowszych technologii informatycznych. W dzisiejszych czasach trudno funkcjonować bez nich. Są przydatne niemal każdej grupie wiekowej, zarówno dzieciom w szkołach, osobom aktywnym zawodowo, jak i emerytom - podkreśla.

Z utworzenia punktu cieszą się sami uczniowie.

– Jest to bardzo przydatna sala, mamy tu przedmioty praktyczne. Uczymy się, jak oprowadzać turystów. Może przyjść do nas osoba z zewnątrz i poprosić na przykład o informację o świętokrzyskich szlakach. Możemy przedstawić ofertę jak w prawdziwym biurze podróży oraz podpowiedzieć jak najlepiej zaplanować dzień, kiedy wybieramy się na wycieczkę – mówi Anna Piotrowska, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kielcach.

– To czego dowiadujemy się w szkole, możemy wykorzystać na przykład na wyjeździe z rodziną. Na lekcjach nauczyciel nie dyktuje nam notatek, sami szukamy informacji dzwoniąc do biur podróży. Lepiej zapamiętuje się to, czego nauczę się w praktyce – dodaje Slavcho Asenov, uczeń szkoły ekonomicznej.

Mobilne Centrum Edukacji przetestowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Kielcach. Dwudziestego czwartego września multimedialną Turystyczną Szkołę odwiedzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 22 i 25.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO