MIASTO
Mural z kieleckimi bohaterami powstaje przy Żelaznej


„Mural Obrońców Kielce 1939” powstaje pod wiaduktem na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Żelaznej. Jego odsłonięcie zaplanowano na 6 września.
Lokalizacja dzieła nie jest przypadkowa.
– Robiąc kwerendę trafiliśmy na informację o tym co działo się koło Kadzielni 5 września 1939 roku. Kiedy udaliśmy się na miejsce, okazało się, że jest tam kamień upamiętniający osoby rozstrzelane w tamtym miejscu. Doprowadziło nas to do sprawozdań dotyczących wspaniałego epizodu, który w świadomości kielczan nie istniał. Chodzi o bohaterską obronę, a dokładnie powstrzymywanie niemieckiego marszu na Kielce – mówi Zbigniew Kowalski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, które jest inicjatorem powstania muralu.
Obraz przedstawia bohaterów pierwszych dni września 1939 roku. Wykonuje go Jakub Maliszewski z Gdańska, artysta i muralista.
– Przypominamy o tym, że działy się u nas dramatyczne historie. Bohaterką muralu jest m.in. Zosia Dziewięcka, harcerka która opatrywała rannych i została zastrzelona przez Niemców. Są też dowódcy obrony Kielc – dodaje Grzegorz Wdowiak, wiceprezes SRH 4. PPL w Kielcach.
Odsłonięcie muralu będzie towarzyszyło Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego, który jest jedną z największych tego typu imprez targowych. Całodniowe obchody pamięci obrońców Kielc rozpocznie 11 finał Konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego na terenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach
Więcej o początku wojny w Kielcach przeczytacie TUTAJ.

![[FOTO] Rekonstruktorzy pamiętali o powstańcach](/media/k2/items/cache/21e8d9fc09bca05258670ea70a7b3287_L.jpg)
![[FOTO+WIDEO] Kielce upamiętniły rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego](/media/k2/items/cache/02f0072e44b993934e0f21a341c41297_L.jpg)


![[PLAN OBCHODÓW] 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego](/media/k2/items/cache/1dea57051831da1efcba52d8c3f10926_L.jpg)


