MIASTO
Na cmentarzach trwa kwesta


Na kieleckich nekropoliach trwa kwesta na ratowanie zabytkowych pomników. Wolontariuszy z identyfikatorami i oznakowanymi puszkami można spotkać m.in. na cmentarzach: Starym, Nowym, Wojskowym, Partyzanckim oraz na Piaskach, Białogonie czy w Cedzynie.
Dlaczego warto poświęcić swój czas i włączyć się w pomoc przy zbieraniu pieniędzy na prace konserwatorskie przy zabytkowych pomnikach? O to zapytaliśmy wolontariuszy zaangażowanych w kwestę.
Dodajmy, że specjalistyczne prace konserwatorskie na kieleckich cmentarzach prowadzone są od 1993 roku. Do tej pory wyremontowano ponad 350 zabytkowych pomników wykonanych z marmuru, granitu, wapienia lekkiego czy żeliwa. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie kwesty prowadzone w okresie Wszystkich Świętych. Tylko w ciągu ostatnich ośmiu lat przyniosły one ponad pół miliona złotych.

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





