Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Na jarmarku na Rynku można poczęstować się świętokrzyską zalewajką i bigosem

sobota, 11 grudnia 2021 14:55 / Autor: Wojciech Dudkowski
Na jarmarku na Rynku można poczęstować się świętokrzyską zalewajką i bigosem
Na jarmarku na Rynku można poczęstować się świętokrzyską zalewajką i bigosem
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kto nie wybrał się dziś na świąteczny jarmark zorganziwany na kieleckim Rynku, niech żałuje. W ramach akcji Kocham Świętokrzyskie odwiedzający częstowani byli tradycyjną świętokrzyską zalewajką oraz bigosem. Można było też kupić wiele produktów regionalnych oraz wysłać kartkę w ramach akcji #muremzapolskimmundurem.

- Świętokrzyskie ma wiele potraw i produktów, które chcemy promować. Dziś skupiamy się na dwóch: bigosie i zalewajce. Ale przede wszystkim kontynuujemy akcję #muremzapolskimmundurem, w ramach której mieszkańcy mogą na kartkach przygotowanych przez panią Magdalenę Fogiel-Litwinek, zastępcę komendanta OHP, napisać życzenia do żołnierzy strzegących naszych granic – mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Jedno ze stoisk przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Widełczanki. Można było tam kupić ręcznie robione ozdoby świąteczne, a także poczęstować się zalewajką i bigosem.

- Od lat szkolnych robię  typowo świąteczne ozdoby, takie jak bombki, aniołki, obrusy. W tym okresie proponujemy je ludziom, którzy coraz częściej do takich cacek wracają. Każde jest jedyne w swoim rodzaju – zapewniała Teresa Wójcik.

- Dzisiejsze wydarzenie odbywa się pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie – smaki dziedzictwa”. W ramach tego projektu, chciałyśmy wrócić do dawnych przepisów i pokazać, że Świętokrzyskie jest najlepsze. Zaprosiłyśmy więc mieszkańców na poczęstunek – dodała Magdalena Bernat.

Odwiedzający Rynek mogli nie tylko spróbować smakołyków, ale i obejrzeć przygotowane na Rynku dekoracje, między innymi Diabelskie Koło.

- O jarmarku dowiedziałem się z lokalnej prasy. Wielu rzeczy już próbowałem, wszystko jest smaczne, a wystrój Rynku - piękny. Mogłoby tak być częściej – mówił pan Mieczysław.

- Chcieliśmy przejechać się kołem, ale córka jeszcze trochę się boi. Rozglądamy się po Rynku, widzimy oscypki i ozdoby świąteczne. Idziemy się rozejrzeć i będziemy kosztować i kupować – zapewniał pan Mirosław, który  przyszedł z córką Nadią.

Na Rynku odbędzie się jeszcze wiele wydarzeń, związanych z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. W niedzielę, 12 grudnia około godziny 19:45, harcerze przekażą kielczanom Betlejemskie Światełko Pokoju. Przez najbliższy tydzień na placu stać będą stoiska z oscypkami, grzańcem i ozdobami świątecznymi, a także foodtrucki. 23 grudnia odbędzie się Miejska Wigilia dla kielczan.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO