Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Nowa siedziba szpitala MSWiA otwarta

wtorek, 02 marca 2021 17:35 / Autor: Magdalena Nowak
Nowa siedziba szpitala MSWiA otwarta
Nowa siedziba szpitala MSWiA otwarta
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Nowy budynek szpitala MSWiA w Kielcach jest już otwarty. – Ten szpital to dotychczas największa inwestycja medyczna resortu w Polsce – mówi Krzysztof Wawro, dyrektor Departamentu Zdrowia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.  

Szpitalny pawolon ma cztery kondygnacje, jest tu 148 łóżek, w tym sześć na oddziale intensywnej opieki medycznej. Na parterze przygotowano zaplecze techniczne, m.in. na odpady medyczne czy magazyny na łóżka.

– Na pierwszym piętrze znajduje się oddział wewnętrzny z pododdziałem gastroenterologii. Na drugim -  oddział chirurgii i chirurgii twarzowo-szczękowej; jedyny taki w Kielcach.  Trzecie piętro mieści oddział ortopedii, na czwartym mamy sześciołóżkowy oddział intensywnej opieki medycznej, czterołóżkową salę wybudzeniową i czekający na uruchomienie czterosalowy blok operacyjny – mówi Jolanta Cygan, zastępca dyrektora ds. inwestycyjnych szpitala.

– Pierwsi pacjenci zostaną tutaj przeniesieni z ulicy Ogrodowej w połowie marca. Będą to chorzy z oddziału wewnętrznego. Kolejne oddziały przeniesiemy po wybudowaniu bloku operacyjnego. Mamy nadzieję, że będzie to w połowie tego roku. Jak na razie operacje wykonywane są w szpitalu przy  Ogrodowej – dodaje dyrektor Cygan.

Szpital MSWiA będzie nosił imię św. Jana Pawła II. O środki na jego budowę i wyposażenie od początku wraz z dyrekcją lecznicy zabiegał senator PiS Krzysztof Słoń.

– Potrzeby zdrowotne mieszkańców naszego województwa są priorytetem. Szpital ten od lat, mając jeszcze siedzibę na ul. Ogrodowej, cieszył się niesłabnącą renomą, a to dzięki personelowi oddanemu pacjentom. Bardzo się cieszę, że kamieniem węgielnym tej lecznicy jest kamień pochodzący z murów bazyliki na Świętym Krzyżu, co z całą pewnością przyczyni się do tego, że szpital będzie przynosił zdrowie nie tylko ciału ale też duchowi – mówił senator Słoń, pełniący też funkcję przewodniczącego rady społecznej lecznicy.

Budynek poświęcił biskup kielecki Jan Piotrowski. – Życzę, aby pod przemożnym wstawiennictwem świętego Jana Pawła II ten szpital, tak ważny na mapie naszego miasta i regionu, był codziennym cudem. Przede wszystkim przez empatię i życzliwość pacjentów i personelu. Potrzeba nam dziś wzajemnego szacunku i miłości, jakiej uczył nas Ojciec Święty Jan Paweł II – powiedział biskup Jan Piotrowski.

Budowa nowego budynku szpitala kosztowała prawie 111 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków budżetu państwa wyniosło ponad 102 miliony złotych.

Tag: mswia
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO