Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nowe perspektywy przed Politechniką Świętokrzyską

środa, 05 października 2022 14:19 / Autor: Łukasz Czerwiak
Nowe perspektywy przed Politechniką Świętokrzyską
Nowe perspektywy przed Politechniką Świętokrzyską
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Politechnika Świętokrzyska podpisała trzy nowe umowy w ramach, których uczelnia będzie współdziałała z Mesko S.A., Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego wraz z firmą Siltec oraz z IBM Polska i Kraje Bałtyckie. 

Dzięki współpracy z MESKO S.A., PŚk  podniesie swój standard technologiczny. Pomoże on w produkcji uzbrojenia w ramach nowo tworzonego na uczelni Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Nowoczesnych Technologii Obronnych i Systemów Bezpieczeństwa.

– Cieszę się, że nasza spółka kontynuuje kooperację z tak znakomitą szkołą wyższą, będącą naukową wizytówką regionu świętokrzyskiego. To właśnie dzięki współdziałaniu naukowców oraz przedstawicieli przemysłu powstają projekty umożliwiające dalszy rozwój poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań – mówi Elżbieta Śreniawska, prezes Mesko.

Umowa z Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego oraz firmą Siltec pozwoli rozpocząć badania nad nowymi rozwiązaniami w zakresie zabezpieczenia urządzeń elektronicznych przed kradzieżą danych.

– To współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa. To bardzo konkretny projekt, w którym będziemy chcieli zabezpieczyć urządzenia elektroniczne, a konkretnie komputery oraz serwerownie, gdzie będą przechowywane wrażliwe dane nie tylko w zakresie militarnym, ale także np. bankowym. Użyte będą innowacyjne technologie tłumiące fale elektromagnetyczne – tłumaczy profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Owocem współpracy z gigantem informatycznym IBM Polska i Kraje Bałtyckie będzie uruchomienie kierunku cyberbezpieczeństwo na wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki PŚk.

– Od jutra bierzemy się do jeszcze bardziej intensywnej pracy, aby przekuć ten dokument w fakty. Jestem dumny, że jako IBM dokładamy mikrocząsteczkę do wzmocnienia i modernizacji polskiego sektora zbrojeniowego. Umowa jest platformą technologiczną, która udostępnia naukowcom dostęp do bardzo bogatego portfela rozwiązań informatycznych firmy IBM. Te zadania, które Politechnika będzie prowadzić zaowocują wytworzeniem nowego rozwiązania, którego my mamy zaszczyt być kręgosłupem – zaznacza Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO