Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ostatni weekend listopada nie będzie nudny. Sprawdźcie, co nas czeka

czwartek, 25 listopada 2021 10:04 / Autor: Adrianna Linertowicz
Ostatni weekend listopada nie będzie nudny. Sprawdźcie, co nas czeka
Ostatni weekend listopada nie będzie nudny. Sprawdźcie, co nas czeka
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Aktywny odpoczynek, a może weekend z kulturą? Nie brakuje propozycji dla miłośników wszystkich opcji, zatem każdy znajdzie coś dla siebie w kalendarzu wydarzeń. Ostatni weekend listopada zapowiada się ekscytująco!

W MIEŚCIE

XXVII Ogólnopolski Niezależny Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2021 - Gala Finałowa

Piątek, 26 listopada, godzina 17, Mała Scena KCK. 33 konkursowe formy dokumentalne, ugrupowane w dziewięciu pokazach zobaczymy podczas dwudziestej siódmej edycji Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2021, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury. W piątek nastąpi podsumowanie konkursu oraz rozdanie nagród i wyróżnień.

https://emkielce.pl/kultura/przed-nami-xxvii-ogolnopolski-niezalezny-festiwal-form-dokumentalnych-nurt-2021

Leszek Możdżer na scenie KCK

Piątek, 26 listopada, godzina 19, Kieleckie Centrum Kultury. Leszek Możdżer – wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”. Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce.

https://www.kck.com.pl/wydarzenie/leszek-mozdzer-solo-piano/

Spotkanie autorskie z Katarzyną Radziwiłł - autorką książki "Historia kobiet"

Sobota, 27 listopada, godzina 13, Muzeum Zabawek i Zabawy. Na wystawie czasowej „Od szmacianki do lalki Barbie. Rola kobiety i kanony kobiecego piękna na przestrzeni wieków” dostępna  jest książka "Historia kobiet", która idealnie wpasowuje się w tematykę  wystawy.  Zwiedzając ją, dowiecie się jakie role przypadały kobietom na przestrzeni wieków i jak się zmieniały. Czy kobieta mogła być faraonem? Od kiedy dziewczyny chodzą w spodniach? Kiedy zrzuciły gorsety? Jakie wynalazki zmieniły historię kobiet? Na te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedz podczas spotkania autorskiego z Katarzyną Radziwiłł.

http://muzeumzabawek.eu/27-11-21-katarzyna-radziwill-spotkanie-autorskie/

Spektakl "Ponad mogiły" w WDK

Niedziela, 28 listopada, godzina 18, Sala Kominkowa WDK. Studio Teatralne LS, działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, zaprasza na spektakl zatytułowany „Ponad mogiły” w reżyserii Lecha Sulimierskiego. Przedstawienie oparte jest na tekstach Juliusza Słowackiego i Stanisława Wyspiańskiego. Premiera spektaklu, upamiętniającego wybuch powstania listopadowego, odbędzie się 28 listopada o godzinie 18.00 w Sali Kominkowej WDK. Wystąpią: Anna Bocian – Polska, Michalina Szustak – Pallas Atena, Andrzej Tusień – Car Mikołaj, Lech Sulimierski  - Wielki Książe Konstanty, Gabriela Englert – Księżna Łowicka, Klaudia Steckiewicz – Archanioł, Wiktor Dziedzic – Piotr Wysocki, Dominik Glejzer – Józef Zaliwski, Kornel Wieczorek - Diabeł, oraz Kalina Piasta, Klara Wieczorek, Karina Kuźmiak.

http://www.wdkkielce.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=2&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=1290

"Kiedy kota nie ma" na scenie KCK

"Kiedy kota nie ma" to kultowy spektakl komediowy Warszawskiego Teatru Capitol w świetnej 6-osobowej Obsadzie znanych i lubianych Aktorów: MILDRED - Katarzyna Skrzynecka, ETHEL - Cynthia Kaszyńska, HUMPHREY - Wojciech Wysocki, GEORGE - Jacek Lenartowicz, SHIRLEY - Marta Bryła, JENNIFER - Agata Puterko. Więcej szczegółów pod linkiem.

https://fb.me/e/1qXdsYod9

Gongi & Abstrakcja w Domu Praczki

Na niezwykłe połączenie formy wizualnej z muzyką zaprasza Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki". Gongi to jedne z pierwszych instrumentów. Używane były już w epoce brązu i miały głównie zastosowanie sakralne - do medytacji, kontaktu z duchowymi wymiarami, oczyszczenia. Według wschodnich legend dźwięk gongu jest tym samym dźwiękiem, który towarzyszy nam przy narodzinach i podczas śmierci. Gong to instrument idiofoniczny, jego dźwięk możemy nie tylko usłyszeć, ale także doświadczyć kinestetycznie. Obecnie instrumenty te są używane głównie do celów terapeutycznych. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert w wykonaniu Anny Kulczyckiej-Wasilewskiej. Więcej szczegółów pod linkiem.

https://fb.me/e/1mfuGg0Zy

Targi Ślubne

Niedziela, godzina 10, Targi Kielce przy ulicy Zakładowej. Sala, oprawa muzyczna, kościół, kwiaty, auto, kreacja i obrączki – to tylko kilka najważniejszych elementów, o których trzeba pamiętać, by zorganizować ślub i wesele marzeń. Jednak w mnogości kolorów, tkanin i propozycji łatwo się pogubić. Dlatego wcześniej warto zajrzeć na Targi Ślubne.

https://emkielce.pl/miasto/zblizaja-sie-targi-slubne-to-istny-raj-dla-narzeczonych

W REGIONIE

Przyłapani w myślach. Wernisaż wystawy Sebastiana Napory w Pińczowie

Piątek, 26 listopada, godzina 18, Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Wystawa Sebastiana Napory “Przyłapani w myślach” to starannie wybrane kadry z gatunku szeroko pojętej fotografii ulicznej, zrobione z zaskoczenia, niepozowane. Z pewnością każdy z nas usłyszał kiedyś pytanie „o czym myślisz”, ale czy próbowaliśmy sami odgadnąć co może być powodem czyjejś zadumy? Wystawa “Przyłapani w myślach” daje nam taką sposobność. Oglądając te zdjęcia możemy wczuć się w rolę obserwatora ludzkich myśli, postarać się znaleźć powód chwilowej nieobecności, której sami przecież często doświadczamy.

https://fb.me/e/13F7tNxYP

Prezentacja Grzegorza Raka. Spotkanie autorskie w Skarżysku-Kamiennej

Piątek, 26 listopada, godzina 18, sala kawiarni Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. "Mam zaszczyt zaprosić Państwa na spotkanie z moją twórczością i ze mną osobiście. Jestem prozaikiem, autorem opowiadań, powieści, dramatów. Wydałem powieść „Miłość w Rzeczniowie”, „Fotografia”, a także dwie komedie jednoaktówki: „Oni i misja” oraz „Wolność”. Zapełnianie papieru słowami towarzyszyło mi od zawsze. Z czego się taka potrzeba pisania bierze? Czemu w ten, a nie w inny sposób człowiek stara się wyrażać siebie, komunikować z innymi, pokazywać fragment świata? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas spotkania. Zaprezentuje też na nim fragmenty z ostatnio wydanego zbioru moich opowiadań pt.”Opowiadania mazurskie i inne”. Wśród opowiadań „inne” kryją się między innymi opowiadania „Nareszcie w domu” - nagrodzone pierwszą nagrodą w ogólnopolskim konkursie o „Złote Pióro Wojewody Świętokrzyskiego” w pierwszej edycji i wyróżnione w drugiej edycji opowiadanie „Bolero”. Jak zwykle przygotuję też dla widzów niespodziankę. Co ważne – na spotkaniu można będzie zakupić moją nową książkę i uzyskać autograf właśnie tym czarodziejskim, złotym piórem", zaprasza Grzegorz Rak. Więcej szczegółów pod linkiem.

https://mck.skarzysko.pl/nadchodzace-wydarzenia/2150-prezentacja-grzegorza-raka-zaproszenie-na-spotkanie-autorskie

Andrzejkowy Rajd Nordic Walking - Góra Miedzianka

Sobota, 27 listopada, godzina 10, Start: Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Andrzejkowy Rajd Nordic Walking startuje z Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Długość zaplanowanej trasy wynosi ok 13 km i przechodzi przez cenne przyrodniczo i atrakcyjne miejsca w Gminie Chęciny tj. Rezerwat Góra Miedzianka, który widnieje na liście UNESCO w ramach Geoparku Świętokrzyskiego oraz Grząby Bolmińskie. Na zakończenie Rajdu zaplanowane jest ognisko z poczęstunkiem przy MIGK. Rajd poprowadzi instruktor Nordic Walking Polskiej Federacji Nordic Walking. START i META – Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance.

http://www.checiny.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&menu=169&arty&dzialy=169&akcja=artykul&artykul=16319

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO