Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Po spotkaniu Wenta-Bętkowski. Mapa drogowa dla Obic

wtorek, 23 lutego 2021 17:19 / Autor: Michał Łosiak
Po spotkaniu Wenta-Bętkowski. Mapa drogowa dla Obic
Po spotkaniu Wenta-Bętkowski. Mapa drogowa dla Obic
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ustalenie mapy drogowej dla Obic to główny cel, jaki postawili przed sobą prezydent Kielc i marszałek województwa świętokrzyskiego. Dziś doszło do spotkania Bogdana Wenty i Andrzeja Bętkowskiego.

Przypomnijmy, że szef Zarządu Województwa zaproponował włodarzowi Kielc zamianę terenów w Obicach, należących do miasta, na działkę przy ulicy Langiewicza. Prezydent  wstępnie wyraził zainteresowanie propozycją.

– Oczywiście kwestia ta musi być poprzedzona wyjaśnieniem stanu prawnego poszczególnych działek, ale również określeniem inwestycji, jakie należy poczynić, aby teren ten mógł być oferowany inwestorom. Wymaga to ustalenia sposobu skomunikowania działek poprzez drogi publiczne, uzbrojenia terenu w infrastrukturę sieciową i oczywiście zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na obszarze Morawicy i Chmielnika – wyjaśnia rzecznik prezydenta Kielc, Tomasz Porębski.

Prezydent i marszałek zgodzili się, że sprzedaż poszczególnych działek byłaby mniej korzystna, niż zaoferowanie tego terenu jako spójnej całości. Ustalono więc, że koncepcja zamiany działek jest realna i z jednej strony pozwoli miastu na pozyskanie terenu w granicach administracyjnych miasta, a z drugiej strony da samorządowi województwa możliwość lepszego zagospodarowania Obic.

– Ustalono, że zostanie powołany zespół roboczy, który zajmie się opracowaniem koncepcji aktywizacji i zagospodarowania terenu. Do prac zespołu, poza pracownikami Urzędu Miasta Kielce i Urzędu Marszałkowskiego, zostaną zaproszeni przedstawiciele gmin Morawica i Chmielnik. Zespół rozpocznie prace od przygotowania „mapy drogowej projektu Obice” z określeniem harmonogramu działań i możliwych scenariuszy rozwoju tego terenu – mówi Tomasz Porębski.

Jeśli kwestie prawne zostaną uregulowane w ciągu najbliższych dwóch lat, można brać pod uwagę możliwość pozyskania środków z nowego programu regionalnego na lata 2021-27 na przygotowanie terenów w Obicach pod strefę inwestycyjną.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO