Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pod pomnikiem harcerzy poległych za Ojczyznę oddali cześć powstańcom

wtorek, 01 sierpnia 2023 19:20 / Autor: Wojciech Dudkowski
Pod pomnikiem harcerzy poległych za Ojczyznę oddali cześć powstańcom
Pod pomnikiem harcerzy poległych za Ojczyznę oddali cześć powstańcom
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Minutą ciszy, apelem pamięci i salwą honorową uczczono 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Oficjalne uroczystości odbyły się na Skwerze Szarych Szeregów, przed Pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę.

Obchody rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele garnizonowym. Relacja i homilia dostępne są tutaj. Następnie uczestnicy przemaszerowali na Skwer Szarych Szeregów, gdzie oczekiwali na Godzinę W. Wtedy w całym mieście rozbrzmiały syreny, a przed pomnikiem zapadła minuta ciszy. Po niej odśpiewano hymn państwowy.

Głównym organizatorem apelu był Instytut Pamięci Narodowej.

– Polska wolna, w której flaga może wisieć, bez sankcji karnych, a my możemy śpiewać hymn państwowy i rozmawiać w ojczystym języku, czytać książki - o to walczyli powstańcy – zaznaczył dr Robert Piwko, dyrektor kieleckiej delegatury IPN.

Hołd bohaterom oddawali także przedstawiciele władz.

– Powstańcy, poświęcając własne życie, własną przyszłość i szczęście, postanowili walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Taką, która byłaby wolna zarówno od niemieckiego jarzma, jak i od tych ze wschodu, którzy chcieli uczynić Polskę swoim wasalem. Znaleźli się w tragicznej sytuacji, ale nie zawahali się rzucić na szali wolności Ojczyzny swojego życia. Ich poświęcenie dało nam wolną Polskę – mówił wicewojewoda Rafał Nowak.

Obecny na uroczystościach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk zauważył, że z podobną sytuacją, jak Polacy, mierzą się dziś Ukraińcy.

- Jak patrzymy na Mariupol i inne miasta, to widzimy, że hydry przeszłości odrastają.  Te głowy, które zniszczyły wtedy kwiat Armii Krajowej, nadal robią to samo. Prości spadkobiercy, odwołujący się do tych, którzy byli katami Warszawy w 1944, dziś to samo robią na Ukrainie – powiedział.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta stwierdził, że od powstańców można się dziś uczyć postawy wobec Ojczyzny

- Ta siedemnasta, to był nie tylko okrzyk, ale drzwi wolności, które powstańcy próbowali uchylić. Mieli świadomość okupacji i głodu. Miałem możliwość poznać uczestników Powstania Warszawskiego, którzy znaleźli swoje miejsce w Kielcach. W zeszłym roku pożegnaliśmy panią Krystynę Jopowicz, sanitariuszkę. Z przewodniczącym Rady Miasta odwiedzamy i podziwiamy witalność, siłę i uśmiech takich osób jak pułkownik Andrzej Jachimczyk pseudonim Azjata, walczący na Żoliborzu i Bielanach. To także pan Marek Adamski pseudonim Markus, który był członkiem pułku Baszta na Mokotowie. Są to osoby, które pomimo wielu lat, są wciąż uśmiechnięte – zauważył włodarz miasta.

Oficer Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odczytał Apel Pamięci, w którym wspominano nazwiska, pseudonimy i nazwy oddziałów bohaterów Powstania Warszawskiego. Ku ich czci oddano trzy  strzały salwy  honorowej.

Na zakończenie uroczystości, zgromadzeni złożyli wieńce pod pomnikiem Harcerzy Poległych za Ojczyznę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO