Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pomigajmy

poniedziałek, 02 listopada 2015 14:00 / Autor: Dorota Rogula
Pomigajmy
fot. Grzegorz Szczepański
Pomigajmy
fot. Grzegorz Szczepański
Dorota Rogula
Dorota Rogula

Zakończył się kolejny kurs języka migowego w Kielcach. Uczestniczyło w nim 30 osób. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie PITAGORAS z Rzeszowa. Jego uczestnikami byli wolontariusze oraz pracownicy instytucji publicznych. Nie ponosili oni żadnych kosztów udziału, gdyż kurs został sfinansowany ze środków PEFRON będących w dyspozycji  Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.

Podczas kursu uczestnicy poznali zasady Polskiego Języka Migowego, czyli tego, którym na co dzień posługują się niesłyszący. Materiał dotyczył głównie słów przydatnych w urzędach i sytuacjach oficjalnych, gdyż to tam właśnie głuchoniemi mają problem z komunikacją. Poznali też zwroty przydatne w codziennej komunikacji. Zajęcia odbywały się w restauracji Beethoven mieszczącej się przy ul. Głowackiego w Kielcach. Jest to jedyne takie miejsce w mieście, gdzie niesłyszący mogą się spotkać i dobrze zjeść, nie czując skrępowania podczas „migania”, gdyż prowadzą go głuchoniemi. Osoby słyszące również są tu mile widziane, to dla nich w wielu punktach restauracji wywieszony jest alfabet, który może ułatwić kontakt.

- Nie sądziłam, że język migowy może być taki trudny, wydawało mi się, że to zwykłe machanie rękami. Ten kurs uświadomił mi, że głusi są wśród nas i często mogą mieć problem z załatwieniem prostych dla nas spraw. Jednak już wiem, jak mogę im w tym pomóc! – stwierdziła jedna z uczestniczek.

Podczas kursu uczestnicy odbywali też praktyki, które miały na celu utrwalenie języka migowego oraz pomoc osobom niesłyszącym. Mieli oni dowolność wyboru miejsca, gdzie mogą sprawdzić swój poziom języka migowego. Szkolenie zakończyło się egzaminem, który sprawdził, w jakim stopniu opanowali materiał.

Stowarzyszenie Pitagoras prowadzi odpłatne szkolenia języka migowego na wszystkich poziomach zaawansowania. Można jednak złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON, dzięki któremu możemy mieć do 90% taniej, czyli zapłacimy ok. 75 zł. Stowarzyszenie Pitagoras prowadzi ponadto telewizję internetową, w której głuchoniemi znajdują ciekawe materiały dotyczące m.in. nowych przepisów prawnych czy szkoleń dla nich. Warto przypomnieć, że według ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 instytucje publiczne, służby ratowniczo-interwencyjne oraz zakłady opieki zdrowotnej są zobowiązane do zapewnienia osobom niesłyszącym usług tłumaczy. Dlatego też warto zainteresować się takim kursem i dotrzeć do „Świata Ciszy”. Według najnowszych badań miganie do dzieci słyszących przyspiesza ich rozwój i ułatwia zdawanie egzaminów testowych, co może być również zachętą dla niezdecydowanych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.pitagoras.org.pl.

Uczestnicy kursu, oprócz umiejętności posługiwania się językiem migowym, zawarli nowe znajomości i przełamali swoje obawy przed wkroczeniem do „świata ciszy”, a także poznali ograniczenia związane z niesłyszeniem. Wielu z nich chce kontynuować „przygodę z miganiem” na kolejnych poziomach zaawansowania.

Dorota Rogula

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO