Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Pomnik scyzoryka, festiwal balonów i nie tylko – najciekawsze projekty zgłoszone do KBO

piątek, 20 maja 2022 11:49 / Autor: Weronika Kępa
Pomnik scyzoryka, festiwal balonów i nie tylko – najciekawsze projekty zgłoszone do KBO
ZDJĘCIE POGLĄDOWE
Pomnik scyzoryka, festiwal balonów i nie tylko – najciekawsze projekty zgłoszone do KBO
ZDJĘCIE POGLĄDOWE
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Na stronie Idea Kielce pojawiła się lista projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego wraz z ich szczegółowymi opisami. Wśród 186 propozycji pojawiło się kilka naprawdę ciekawych pomysłów.

Mieszkańcy, jak co roku, zgłosili wiele inicjatyw dotyczących budowy przyszkolnych boisk oraz placów zabaw. Wśród propozycji pojawiło się również kilka nietuzinkowych pomysłów. Z pewnością należy do nich organizacja graffiti jam session na kieleckim skateparku. Pomysł zrodził się zaraz po tym jak nowo otwarty obiekt został ozdobiony przez graficiarzy bez porozumienia z władzami miasta.

Kolejnym ciekawym projektem jest chęć odnowienia Bazy Zbożowej. Pojawił się także pomysł, by w centrum miasta zbudować pomnik scyzoryka, z którym wiele osób kojarzy Kielce.

„Idea scyzoryka jako pomnika może wydawać się nietypową, ale tak z rozmów z Kielczanami, jak i odwiedzającymi nasze miasto, wydaje się, że cieszyłby się on dużą estymą i popularnością. A potrzebujemy bardzo takich pozytywnych skojarzeń i miejsc związanych z naszym miastem, ożywiających daną okolicę, przyciągających turystów (i ich pieniądze)”, czytamy w opisie projektu.

Kielczanie zaproponowali również, by w mieście zorganizować festiwal balonów, w ramach którego mieszkańcy mieliby okazję nieodpłatnie zobaczyć, jak stolica województwa świętokrzyskiego wygląda z lotu ptaka.

Na liście zgłoszonych projektów znalazło się także zimowe silent disco, czyli masowa, cicha impreza taneczna. Wystarczy, że osoby, które chcą wziąć udział w zabawie założą na uszy słuchawki. Wówczas tylko one będą słyszeć piosenki, a reszta nie będzie musiała denerwować się zbyt głośną muzyką.

Ciekawą inicjatywą są też lodówki pełne dobra. „Zdarza się w każdym gospodarstwie domowym, że zostają nam świeże i pełnowartościowe posiłki, pieczywo, które mają krótki okres trwałości i które często po prostu wyrzucamy do śmietnika. Projekt ten to propozycja podzielenia się takimi posiłkiem z osobami, które potrzebują jedzenia, a nie są w stanie, z różnych powodów, mieć go tyle, ile potrzebują”, czytamy w opisie.

Uwagę przyciągają również mobilne meble miejskie. „W centrum Kielc brakuje przyjaznych przestrzeni publicznych. Dzięki mobilnym meblom miejskim zostaną stworzone zielone wyspy relaksu. Meble są w formie modułów, dzięki czemu będzie można z nich dowolnie składać platformy w zależności od potrzeb z miejscami do siedzenia i roślinami, co stworzy przytulną przestrzeń, w której można usiąść i odpocząć”.

Weryfikacja zgłoszonych projektów rozpocznie się 23 maja i potrwa do 26 sierpnia. Głosowanie na najlepsze projekty odbędzie się, jak co roku, jesienią.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO