MIASTO
Promują lokalną współpracę


Zachęcają kieleckich przedsiębiorców do korzystania z lokalnej waluty. System barterowy Piast ma pobudzić lokalną gospodarkę i zapobiec wypływaniu pieniędzy z Kielc do innych miast czy państw. Na czym polega to rozwiązanie?
System Piast to pewien sposób wymiany towarów i usług. Chodzi o ich obrót w wąskiej lokalnej społeczności. To pozwala na zatrzymanie w kieszeni części pieniędzy. Jeden Piast równa się jednej złotówce. Celem nie jest zastąpienie obecnej polskiej waluty ale uzupełnienie jej braku w gospodarce. Na przykład 100 Piastów może krążyć w gronie określonych usługodawców, którzy ze sobą współpracują. Piekarz płaci lokalną walutą mleczarzowi, mleczarz murarzowi a murarz rolnikowi. Po pewnym czasie pieniądz wraca do emitenta, zamyka koło i może rozpocząć kolejne. Dzięki temu można zaoszczędzić na wybranych towarach czy usługach.
Już część kieleckich przedsiębiorców przyłączyło się do inicjatywy. Wciąż potrzeba zmian w mentalności tutejszych biznesmenów. – Byłoby o wiele łatwiej gdyby przedsiębiorcy chcieli rozmawiać. Ich głównym argumentem jest „nie, bo nie” a potem plajtują i szukają etatu. Błędem jest niechęć do nowych rozwiązań, które mogłyby uratować przed bankructwem – mówi Paweł Siejak, przedstawiciel Waluty Lokalnej Piast.
Szersze informacje na temat Piasta znajdują się na stronie internetowej www.walutalokalna.pl.


![[AKTUALIZACJA] Patrycja odnaleziona. Akcja policji odwołana](/media/k2/items/cache/63493e25b7af0981d0506ecfa0695e58_L.jpg)



![[FOTO] Michał Koterski na papierze i w życiu](/media/k2/items/cache/02a265b076d70bbce121877cce807174_L.jpg)

