Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Kielczanie oddadzą hołd pomordowanym

poniedziałek, 12 kwietnia 2021 10:47 / Autor: Michał Łosiak
Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Kielczanie oddadzą hołd pomordowanym
Rocznica Zbrodni Katyńskiej. Kielczanie oddadzą hołd pomordowanym
Michał Łosiak
Michał Łosiak

We wtorek, 13 kwietnia o godzinie 10, rozpoczną się kieleckie uroczystości upamiętniające 81. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Odbędą się one na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty przed pomnikiem Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Partyzanckim i pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym.

Tego samego dnia odbędzie się sesja popularno-naukowa online zorganizowana dla uczniów I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, poświęcona tematyce mordu dokonanego przez NKWD na polskich jeńcach wojennych. Z kolei 14 kwietnia o godzinie 14 będzie miała miejsce promocja książki Marka Jończyka „Tatuś Wasz jest w Rosji…”. Listy kieleckich Katyńczyków, transmitowana na profilu FB Delegatury IPN w Kielcach.

Ponadto w piątek, 16 kwietnia o godz. 11, delegacje oddadzą hołd pod pomnikiem ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej u stóp Świętego Krzyża.

Ofiarą Zbrodni Katyńskiej, popełnionej przez Sowietów wiosną 1940 roku, padło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów, a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Aż 11 proc. zamordowanych było związanych z przedwojennym województwem kieleckim. Konsekwencją sowieckiego ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Wywarło ono olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 roku dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni – najczęściej żony i dzieci zamordowanych.

Dzień Pamięci Ofiar Katynia został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2007 roku dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji z początku marca 1940 roku. Dzień ten przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskiej inteligencji. Miało to miejsce 13 kwietnia 1943 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO