Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Rolnictwo króluje w Targach Kielce. Trwa Agrotech i Las-Expo

piątek, 17 marca 2023 12:18 / Autor: Michał Łosiak
Rolnictwo króluje w Targach Kielce. Trwa Agrotech i Las-Expo
Rolnictwo króluje w Targach Kielce. Trwa Agrotech i Las-Expo
Michał Łosiak
Michał Łosiak

450 firm z 16 krajów, najnowszy sprzęt i tysiące zwiedzających – tak wyglądają XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech, które odbywają się w Kielcach. Do stolicy regiony przyjechali światowi giganci z branży.

W tym roku impreza zajmuje gigantyczną powierzchnię 63,5 tysiąca metrów kwadratowych. Zainteresowanie jest tak ogromne, że Targi Kielce musiały wybudować dodatkowe trzy hale. Do naszego miasta przyjechali wystawcy z Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Irlandii, Łotwy, Niemiec, a także z Ukrainy. 

– Dwadzieścia osiem lat temu byliśmy kopciuszkiem na mapie targów w Polsce. Były Targi Poznańskie i szereg mniejszych ośrodków, a jednak okazało się, że to w Kielcach udało nam się wybić na drugie miejsce w naszej części Europy. Dotyczy to naszej firmy, ale także Agrotechu. Skalę imprezy pokazuje fakt, że część firm prezentuje się na zewnątrz – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.

Kielecki ośrodek wystawienniczy odwiedził także wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Technika rolnicza uzupełnia czasami braki rąk do pracy, a to jest faktem. Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się inspiracją do nowych wyzwań i będzie zachętą do efektywniejszego działania. To również znakomita okazja do rozmów. Rolnictwo jest najbardziej pewną dziedziną gospodarki, ponieważ każdy musi jeść. Swoje skutki ekonomiczne w tej branży ma wojna. Tak niestabilnego roku nie pamiętam. Tym bardziej cenne są takie inicjatywy jak Agrotech – tłumaczył.

Nie brakuje ogromnych maszyn, ciągników i kombajnów. Gigantyczny, a zarazem budzący największe zainteresowanie wystawiła firma New Holland. Posiada ona silnik o mocy 544 koni mechanicznych.

– Prezentujemy jeden z naszych flagowych kombajnów. Jego heder, czyli przód maszyny, ma szerokość dwunastu metrów. Maszyna jest przewidziana dla dużych gospodarstw rolnych – mówi Artur Bednarczuk, przedstawiciel firmy. Cena maszyny to około 2,5 miliona złotych.

Rolnicy coraz częściej wykorzystują nowe technologie. Te związane z rolnictwem precyzyjnym prezentuje m.in. firma Globtrak Polska. Podstawą jest tu GPS.

– Dzięki temu wiemy gdzie znajduje się maszyna. Czujniki pozwalają nam uzyskać informację o tym jak pracuje silnik i sprzęt. Informacja trafia do systemu, co  pozwala na lepszą i wydajniejszą pracę –tłumaczy Paulina Domańska Imprezie towarzyszą również Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo.

Atrakcją imprezy będzie spotkanie  z rolnikami zaliczanymi do najpopularniejszych influencerów w branży. W sobotę będzie można porozmawiać z Fit Farmerem Sebastianem Staniewskim, rolnikiem i zawodnikiem MMA oraz Tomaszem Klimkowskim, znanym w sieci jako „swietokrzyskirolnik”.

W ramach wydarzenia odbywają się liczne konferencje, panele i debata dotyczące rolnictwa i leśnictwa. Agrotech i Las-Expo potrwają do niedzieli.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO