Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał list. Suchański odpowiada

poniedziałek, 19 kwietnia 2021 20:17 / Autor: Michał Łosiak
Rzecznik Praw Obywatelskich napisał list. Suchański odpowiada
Rzecznik Praw Obywatelskich napisał list. Suchański odpowiada
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, ma wątpliwości co do zasady neutralności ideologicznej projektów w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. – Ten przepis zdał egzamin – mówi z kolei Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta.

Przypomnijmy, że 18 marca Rada Miasta Kielce przyjęła uchwałę ws. Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. W regulaminie pojawił się po raz kolejny przepis o neutralności ideologicznej zgłaszanych przez kielczan projektów. To wywołało sprzeciw środowisk LGBT.

Spowodowało to również reakcję Rzecznika Prawo Obywatelskich, Adama Bodnara, który zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie do Kamila Suchańskiego, przewodniczącego Rady Miasta. W piśmie pytał o to, według jakich kryteriów oceniana jest neutralność światopoglądowa, czy zdarzyło się odrzucenie projektu niespełniającego wspomniane kryterium oraz czy w 2022 roku również planowane jest wprowadzenie podobnego zapisu. Co ciekawe, pismo rzecznika jest datowane na 6 kwietnia, czy kilka tygodni po tym, kiedy… uchwalono już KBO na przyszły rok.

– Przesłałem wyniki głosowań, projekty uchwał i harmonogram – tłumaczy Kamil Suchański. – Według mnie pan rzecznik nie posiadał aktualnych danych – dodaje.

Przewodniczący Rady Miasta  w rozmowie Radiem eM Kielce podkreśla, że neutralność ideologiczna budżetu to dobre rozwiązanie.

– Budżet powinien łączyć, a nie dzielić. Nie powinno być tam ideologii i projektów nią nasyconą. Ma on służyć wszystkim mieszkańcom – mówi Kamil Suchański.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO