Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Ścieżka spacerowa i Most Herbski mają swoich patronów

czwartek, 18 marca 2021 14:46 / Autor: Michał Łosiak
Ścieżka spacerowa i Most Herbski mają swoich patronów
Fot. UM Kielce
Ścieżka spacerowa i Most Herbski mają swoich patronów
Fot. UM Kielce
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ścieżka spacerowa na Wzgórzu Zamkowym i Most Herbski mają swoich patronów. Radni nadali ścieżce imię biskupa Konstantego Felicjana Szaniawskiego, zaś mostowi – Wacława Różańskiego.

Wacław Różański urodził się w 1913 roku w Częstochowie. W roku 1919 rodzina przeprowadziła się do Kielc i zamieszkała w dzielnicy Herby. W 1932 roku zdał maturę i rozpoczął ochotniczą służbę wojskową w Pułku Piechoty im. Legionów w Kielcach. W 1939 roku brał udział w  kampanii wrześniowej. W czasie okupacji pracował w parowozowni na Herbach. Różański kierował kieleckim ośrodkiem produkcji granatów.

W okresie późniejszym, wobec braku broni, w ramach działalności Armii Krajowej, włączył się do jej produkcji, jak również naprawy sztuk zdobytych lub kupionych od wrogów. W czasie okupacji posługiwał się pseudonimem „Żubr”. Służbę wojenną zakończył w stopniu kapitana. Już jako emeryt został mianowany majorem Wojska Polskiego. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939roku. Podczas powojennej pracy w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie jako profesor pełnił odpowiedzialne stanowiska, kultywował także pamięć o latach wojennych.

Konstanty Felicjan Szaniawski(1668-1732) biskup kujawski i krakowski, przywiązywał wielką wagę do podniesienia poziomu umysłowego duchowieństwa, przede wszystkim poprzez reformowanie i fundowanie nowych seminariów duchownych. Wiele uwagi poświęcał też postawie moralnej kleru, wydając listy pasterskie, wskazujące drogę ascezy kapłańskiej. Wszechstronną opieką otoczył Kielce. Zreorganizował podział administracyjny tutejszych dóbr biskupich i powołał w 1723 roku komisję do reformy ustroju miasta. W 1726 roku założył seminarium duchowne i szkołę przygotowawczą św.Stanisława. Zreformował także kapitułę kolegiacką. Biskup Szaniawski wiele uwagi poświęcił też innym miejscowościom w świętokrzyskiej części diecezji.

Tag: kielce imiona
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO