Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Sesje rady miasta będzie rozpoczynał hejnał? Prezydent odpowiada

środa, 10 listopada 2021 13:53 / Autor: Weronika Kępa
Sesje rady miasta będzie rozpoczynał hejnał? Prezydent odpowiada
Sesje rady miasta będzie rozpoczynał hejnał? Prezydent odpowiada
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Radny Dariusz Kisiel zaproponował, by każdą sesję rady miasta rozpoczynał hejnał Kielc. Prezydent Bogdan Wenta zaznaczył, że jest to możliwe o ile inicjatywa wyjdzie od samego przewodniczącego Jarosława Karysia.

Jak mówi pomysłodawca, takie działanie nie tworzyłoby żadnych kosztów. – Od 1996 roku posiadamy własny hejnał. Rozpoczynanie święta demokracji jakim są sesje Rady Miasta od tego utworu byłoby czymś, co podniosłoby rangę i powagę tego gremium. Wykorzystanie go częściej, niż tylko raz na kadencję i „od święta” byłoby czymś ciekawym. Liczę, że choć w minimalny sposób poprawiłoby to jakość samej debaty w trakcie naszych spotkań – tłumaczy Dariusz Kisiel.

Jak się okazuje, służby miejskie pozostają w gotowości do realizowania tego rodzaju zadań. – Jednakże, organizowanie prac rady oraz prowadzenie obrad to zadanie przewodniczącego rady. Dlatego też, jeśli przewodniczący rady miasta Kielce uzna za zasadne przedstawione przez pana radnego wnioski i zwróci się o podjęcie tego typu działań, zostaną one wdrożone – informuje prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Co na to Jarosław Karyś? – Sam pomysł jest ciekawy natomiast myślę, że hejnał jest przynależny raczej uroczystym, a nie „roboczym” sesjom. Każdorazowe uwznioślanie naszych posiedzeń jest niepotrzebne, bo deprecjonuje sesje uroczyste, które czasami, w chwilach bardzo ważnych się zdarzają – mówi przewodniczący kieleckiej rady miasta, Jarosław Karyś.

Autorem hejnału Kielc jest Karol Anbild – wybitny muzyk i długoletni dyrygent Filharmonii Kieleckiej. Jego premiera odbyła się w 1996 roku. Od tamtej chwili  hejnał odgrywany jest co roku z okazji wielkich miejskich uroczystości, jak kolejne jubileusze Święta Kielc, wręczenie Nagród oraz Nadziei Kielc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO