Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Świętokrzyskie brydżowanie” za nami

niedziela, 08 grudnia 2019 16:09 / Autor: Aleksandra Rękas
„Świętokrzyskie brydżowanie” za nami
„Świętokrzyskie brydżowanie” za nami
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dziś w Galerii Echo, odbył się brydżowy turniej amatorów. Pasjonaci tej gry rywalizowali ze sobą o cenne nagrody: puchary, a także bony podarunkowe. Jak się okazuje, w Kielcach nie brakuje miłośników brydża.

- Turnieje dla amatorów organizujemy raz w miesiącu, od dwóch lat. Wcześniej odbywały się w hotelu Aviator, od marca przenieśliśmy się do Galerii Echo - mówił Robert Łataś, przewodniczący Komisji do Spraw Gier i Regulaminów przy Świętokrzyskim Związku Brydża Sportowego.

- Chcemy zintegrować środowisko amatorów brydża - tych, którzy grają towarzysko i dla przyjemności. Pokazać, jak bardzo jest to rozwojowa gra, wspomagająca pamięć i logiczne myślenie. Zwłaszcza dla seniorów niezwykle ważne jest to pobudzenie umysłowe – dodaje wigoru i wyzwala umiejętności matematyczne. Nazywam brydża joggingiem dla mózgu – stwierdził Robert Łataś.

Pan Marcin Wójcik, kierownik Klubu Seniora na ul. Jeziorańskiego 75, potwierdza, że brydż ma ogromnie pozytywny wpływ na zdolności intelektualne starszych osób. – Dzięki tej grze seniorzy zdecydowanie dłużej utrzymują się w dobrej kondycji umysłowej. W naszym klubie zajęcia odbywają się w poniedziałki i piątki. Mamy silną grupę, która świetnie sobie radzi, jej członkowie grają prawie od piętnastu lat i taki turniej to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności – wyjaśniał Marcin Wójcik.

 Okazuje się, że brydż może być jednym ze sposobów wspomagania wychodzenia z alkoholizmu. – Świętokrzyski Klub Abstynentów „Raj” wspiera osoby nadużywające alkoholu i jednym z narzędzi terapeutycznych jest gra w brydża. Zaangażowanie i skupienie na grze sprawia, że ci, którzy mają problem z alkoholem, zajmują myśli czymś innym. Nie bez znaczenia jest fakt, że muszą się wysilić intelektualnie, to także może mieć wpływ na przebieg leczenia – mówiła Anna Mikołajczyk, Prezes Fundacji PEStka.

Udział w turnieju wzięła także Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski w latach 2007-2015. – Zaczęłam grać w brydża jakoś w liceum, chyba na lekcji biologii. Na studiach grałam sporadycznie i wyłącznie towarzysko. Teraz z racji większej ilości czasu wróciłam do kilku aktywności – między innymi do tej. Gram regularnie w Klubie Seniora w Busku-Zdroju, więc chętnie wzięłam udział w turnieju. Brydż jest logiczną grą, wymaga ogromnego skupienia i przewidywania. Najbardziej cenię w nim to, że nigdy nie ma dwóch takich samych rozdań. Nie można się nudzić – zaznaczyła Bożentyna Pałka-Koruba.

Na rozgrywkach zjawił się także zastępca prezydenta Kielc, Marcin Różycki. – Dziś będę obserwował zmagania innych, sam nie stanę do rywalizacji. Również uwielbiam tę grę i muszę przyznać, że u mnie w domu zawsze grało się w karty. Zaczynaliśmy od tysiąca, 3-5-8, remika, a skończyło się na brydżu. Przyszedłem dziś z dwoma córeczkami, żeby zobaczyły co to są gry planszowe i karciane, często gramy razem w domu i mam nadzieję że zaszczepię w nich pasję do brydża -  opowiadał Marcin Różycki.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Kielc oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Rozgrywki zakończyły się około szesnastej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO