Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce nowotworów

wtorek, 07 marca 2023 14:25 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce nowotworów
FOT. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce nowotworów
FOT. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach będzie wykorzystywało sztuczną inteligencję w diagnostyce nowotworów. Specjalny program komputerowy pomoże nie tylko w rozpoznawaniu chociażby białaczek, ale też pozwoli wyprzedzić chorobę nowotworową.

W poniedziałek, 6 marca, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podpisał umowę współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym w sprawie wykorzystywania nowinek technologicznych i sztucznej inteligencji w procesach diagnozy i leczenia chorób onkologicznych.

- To znakomity dzień dla onkologii. Dzięki współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym, będziemy mogli ten ogrom informacji uzyskanych podczas diagnostyki pacjenta dokładnie weryfikować i porządkować, tak, by potem efektywnie je wykorzystać w leczeniu pacjenta – podkreśla prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

Jak podkreśla Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, potencjał i szanse na rozwój są ogromne.

- Sztuczna Inteligencja to dział informatyki, który rozwija się bardzo dynamicznie w ostatnim czasie. Polega on na analizie bardzo dużych baz danych. Ta analiza umożliwi wychwycenie pewnych zależności, które nie są możliwe do wychwycenia przez człowieka. Mówimy tutaj o takich ilościach danych, które sięgają setek tysięcy, a nawet milionów zmiennych pobieranych od wielu różnych pacjentów. To nie jest możliwe, by człowiek mógł sam je przeanalizować, a często to właśnie w tych drobnych szczegółach tkwi wskazówka na co powinniśmy zwrócić uwagę diagnozując pacjenta – powiedział profesor  Marcin Pasiarski.

Jak zapowiadają specjaliści, program będzie mógł także wskazać pacjentów zagrożonych w przyszłości chorobą nowotworową.

- Z pozyskanych danych będziemy mogli odkryć, czy u danego pacjenta może rozwinąć się nowotwór. Dzięki temu lekarze będą mogli zareagować wcześniej i wdrożyć skuteczne leczenie, a tym samym uratować choremu życie  – dodał prof. Stanisław Góźdź.

O tym, jak wiele dobrego przyniesie podpisana umowa mówił także Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki.

 - Współczesna medycyna nie może być oderwana od nowoczesnych technologii i osiągnięć nauki. Mamy obecnie do czynienia z niezliczoną ilością danych. Dlatego proste zarządzanie cyfryzacją, informatyką już nie wystarczy. Aspekt wykorzystania sztucznej  inteligencji jest ogromną szansą – powiedział wiceminister.

Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego, podkreśla, że rozwiązania wypracowane w ŚCO będą mogły posłużyć także innym ośrodkom medycznym w Polsce.

- Wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii staramy się opracować jak najlepszy sposób zastosowania metod  sztucznej inteligencji w diagnostyce nowotworów.  Jestem pewien, że opracujemy takie rozwiązania, które zwiększą dostępność do diagnostyki nowotworów. Myślę, że nasze modele będą wdrażane w całej Polsce – powiedział Jarosław Protasiewicz.

W spotkaniu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wzięli udział także Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, wicemarszałkowie województwa świętokrzyskiego –  Renata Janik i Marek Bogusławski oraz prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak.

Tag: ŚCO
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO