MIASTO
Tajemnice Wszechświata na UJK


O tym, jak obserwować kosmos rozmawiali uczestnicy wykładu otwartego w ramach II Międzynarodowej Szkoły Kosmologicznej, która odbywa się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Ile jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem lub przez lunetę oraz co dają nam mikrofale, podczerwień i fale radiowe w obserwacji Wszechświata? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi wykładu otwartego, który odbył się w ramach Szkoły Kosmologicznej. – Im bardziej udoskonalamy nasze techniki obserwacyjne, tym mocniej dostrzegamy, że w skali kosmosu możemy obserwować tak naprawdę tylko własne podwórko. Można powiedzieć, że różnego typu procesów i obiektów widzimy coraz więcej, ale dzięki coraz doskonalszym technikom jesteśmy w stanie chociaż te najbliższe nam obiekty lepiej zrozumieć – mówi dr hab. Marek Jamrozy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który poprowadził wykład.
Jak podkreśla dr Janusz Krywult z Zakładu Astrofizyki UJK, Szkoła Kosmologiczna jest imprezą stanowiącą okazję do wymiany spostrzeżeń dotyczących najnowszych dokonań kosmologii, szczególnie między studentami i młodymi pracownikami naukowymi. – Taka szkoła różni się od klasycznej konferencji tym, że tam przyjeżdżają naukowcy i przedstawiają wyniki swojej pracy, a tutaj mamy wykłady regularne prowadzone przez znanych specjalistów z różnych dziedzin – mówi Krywult.
Szkoła Kosmologiczna potrwa do 24 lipca.
https://www.emkielce.pl/miasto/tajemnice-wszechswiata-na-ujk#sigProGalleria7130a5c214

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





