MIASTO
Unijne i rządowe wsparcie pomoże w remoncie synagogi
Prezydent Agata Wojda zapowiada remont budynku dawnej synagogi przy alei IX Wieków Kielc. Obiekt ma zostać kompleksowo zmodernizowany dzięki wsparciu unijnych funduszy, a także dotacji z ministerstwa kultury.
Jak powiedziała w trakcie środowego (14 maja) spotkania z dziennikarzami prezydent Kielc, budynek dawnej synagogi stanowi ważny element historii i lokalnej tożsamości Kielc.
– Jeżeli chodzi o możliwości finansowe realizacji tego przedsięwzięcia, są one związane z Funduszami Europejskimi dla Świętokrzyskiego. Miasto Kielce złożyło już fiszkę o uzyskanie 30 mln złotych na modernizację budynku. Natomiast ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego może dofinansować to przedsięwzięcie z programu FEnIKS – dodaje.
W briefingu prasowym wział udział również Bartłomiej Sienkiewicz, były minister kultury, a obecnie kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, który stwierdził, że budynek dawnej synagogi w Kielcach to miejsce z ogromnym potencjałem. Nie padła jednak żadna konkretna kwota, jaką miasto mogłoby pozyskać ze strony ministerstwa.
Ideę zagospodarowania budynku dawnej synagogi i terenu wokół niej przedstawił dr Bartłomiej Zapała, jeden ze współautorów projektu rewitalizacji tego miejsca.
– W społecznej inicjatywie zagospodarowania budynku synagogi zrodziła się myśl, aby to miejsce nie tylko upamiętniało przeszłość, ale również było centrum edukacyjnym, w którym odbywają się spotkania, debaty i wydarzenia kulturalne – dodaje.
Pierwszym etapem modernizacji kieleckiej synagogi był tzw. skwer wolności, wyspa zrozumienia, czyli zielona przestrzeń pomiędzy dwoma jezdniami alei IX Wieków Kielc. Budzący skrajne emocje projekt został dofinansowany z rządowego programu Polski Ład.