Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Upamiętniliśmy Święto Konstytucji 3 Maja

poniedziałek, 03 maja 2021 14:03 / Autor: Adrianna Linertowicz
Upamiętniliśmy Święto Konstytucji 3 Maja
Upamiętniliśmy Święto Konstytucji 3 Maja
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Uroczystości obchodów Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęła dzisiaj Msza święta za ojczyznę w kieleckiej katedrze. Następnie, przed pomnikiem Staszica w Parku Miejskim, miała miejsce symboliczna uroczystość, podczas której odegrano hymn Polski, wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono wieńce.  

Z powodu pandemii tegoroczne uroczystości przybrały nieco skromniejszą formę.

– O trzecim maju 1791 powiedziano już bardzo dużo. To było coś pięknego na kartach naszej historii. To nie tylko zapis, jaki wówczas uczyniono, to była również nadzieja, radość, a niektórzy mogą powiedzieć, że również desperacja. Tak naprawdę 3 maja tamtego roku to było to, czym Polska żyje dzisiaj. Bez tamtego trzeciego maja, zapewne nie byłoby dzisiaj nas – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

– Wtedy były to czasy smutne. Nasza ojczyzna znajdowała się na krańcach swojej bytności. Mówią, że pycha idzie przed upadkiem i wtedy właśnie mieliśmy chyba do czynienia z taką pychą, posuniętą do granic rozsądku i odpowiedzialności. Dzisiaj odpowiedzialność jest należna i przypisana do każdego z nas, po to, aby następne pokolenia mogły świętować ten trzeci maja – dodał Zbigniew Koniusz.  

W trakcie przemówienia poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur PiS, wspomniał również słowa pieśni „Witaj, majowa jutrzenko”.

– Słowa wielkiej radości 230 lat temu wyśpiewanych na ulicach Warszawy z powodu uchwalenia wiekopomnego aktu Konstytucji 3 Maja, który do dnia dzisiejszego ma swą wielką doniosłość. To rzecz niesłychana, dlatego ta piosenka o majowej jutrzence jest dla nas tak ważna i wciąż aktualna. Prawda jest taka, że główne przesłanie Konstytucji do dnia dzisiejszego jest aktualne – mówił poseł Lipiec.

– Myśl tej ustawy legła u podstaw demokracji wszystkich państw, które takowymi się zowią. Warto przypomnieć tą myśl, bo jest ona również mottem polskiego parlamentu. To misja polskiego parlamentu, że wszelka władza ludzkiej społeczności swój początek bierze z woli narodu – dodał poseł Lipiec.

Po wygłoszonych przemowach przedstawiciele władz miasta złożyli wieńce przed pomnikiem Stanisława Staszica, jednego z twórców Konstytucji 3 Maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO