Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uwaga, tropikalne upały! Temperatury biją rekordy

czwartek, 30 czerwca 2022 11:17 / Autor: Aleksandra Rękas
Uwaga, tropikalne upały! Temperatury biją rekordy
Uwaga, tropikalne upały! Temperatury biją rekordy
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Temperatury przekraczające 35 stopni Celsjusza i tropikalne noce – to czeka nas dziś i jutro. Dla Kielc i województwa świętokrzyskiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Najgoręcej, w ciągu najbliższych dwóch dni będzie w południowej części naszego regionu. Tam słupki termometrów mogą pokazywać nawet 37 stopni Celsjusza.

- Mogą zostać pobite maksymalne wartości temperatury, jakie było notowane w czerwcu w województwie świętokrzyskim. Taka sytuacja zdarza się nie częściej, niż co dwadzieścia lat – alarmuje Grzegorz Walijewski, synoptyk IMGW.

Dzisiejszej nocy, temperatura prawdopodobnie nie spadnie poniżej 21 stopni, czeka nas więc „tropikalna noc”.  W takiej sytuacji, nasze organizmy nie regenerują się – możemy być zmęczeni, niewyspani i rozkojarzeni.

Jak zadbać o siebie w takie upały? Oczywiście, podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Przypomina o tym dr Katarzyna Nowak, dyrektor Centrum Medycznego Omega w Kielcach.

- Podczas takiej aury potrzebujemy dużo wody, którą tracimy wraz z potem. W upalne dni powinniśmy wypijać nawet trzy litry wody. Warto też pamiętać o prawidłowym odżywianiu. Świetnie sprawdzą się chłodniki, sezonowe, świeże warzywa i owoce. Nie jedzmy natomiast bardzo schłodzonych rzeczy, ani nie pijmy zmrożonych napojów. Gdy dostarczymy organizmowi bardzo zimnych artykułów, musi on się ogrzać – wyjaśnia dr Nowak.

Jak radzi, w czasie upałów, do wody można dodać szczyptę soli i cytryny, a nawet… wodę z ogórków kiszonych. Dzięki niej będziemy lepiej nawodnieni. Ochłodzenia możemy spodziewać się w sobotę (2 lipca).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO