Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

[VIDEO] Stan powietrza w Kielcach się poprawia. Dużo pracy wciąż jednak przed nami

wtorek, 12 stycznia 2021 13:07 / Autor: Piotr Wójcik

„W 2011 roku mieliśmy 103 dni z przekroczeniem norm dobowych pyłu PM10. W 2020 roku było to 29 dni. Dopuszczalnych jest 35 dni. Wciąż borykamy się jednak z dużym zanieczyszczeniem drobniejszymi pyłami, zawierającymi benzoalfapiren”, powiedziała w Debacie o stanie powietrza w Kielcach Joanna Jędras, główny specjalista Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Uczestnicy debaty, zorganizowanej wspólnie z Urzędem Miasta Kielce, dyskutowali również o wpływie zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie. – Małe cząstki pyłu przedostają się przez płuca do naszego krwioobiegu. Smog jednak w największym stopniu wpływa jednak na nasze płuca i jest odpowiedzialny za coraz więcej przypadków nowotworów – powiedziała Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji i zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Chęć włączenia się w walkę z zanieczyszczeniem powietrza, w imieniu Politechniki Świętokrzyskiej zadeklarował prof. Tomasz Kozłowski Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki. – Mamy na wydziale drony wyposażone w czujniki do pomiaru zanieczyszczeń. Dzięki geomatyce możemy na podstawie danych modelować przestrzenny rozkład zanieczyszczeń. Możemy robić modele propagacji zanieczyszczeń i ich zmian w funkcji czasu – wymieniał naukowiec.

Najważniejszym problemem związanym z zanieczyszczeniem powietrza wciąż pozostaje kwestia tego, w jaki sposób ogrzewamy nasze mieszkania. W zmianie zachowań kielczan w tej kwestii mogą pomóc programy wsparcia wymiany źródeł ogrzewania. Prowadzą je zarówno jednostki rządowe, jak i samorządy. – Kwota zarezerwowana na te działania na ten rok to około 2 mln złotych. W roku 2020 była ona zbliżona – powiedziała Aneta Boroń z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta w Kielcach.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO