Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Kielcach będą powstawać ponad dwudziestopiętrowe budynki?

poniedziałek, 18 października 2021 14:43 / Autor: Weronika Kępa
W Kielcach będą powstawać ponad dwudziestopiętrowe budynki?
Fot. Piotr Michalec
W Kielcach będą powstawać ponad dwudziestopiętrowe budynki?
Fot. Piotr Michalec
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Przewodniczący kieleckiej rady miasta, Jarosław Karyś, zdradził, że wśród procedowanych na listopadowej sesji projektów uchwał prawdopodobnie pojawi się dokument dotyczący standardów urbanistycznych.

To owoc wrześniowego spotkania deweloperów i architektów z radnymi oraz przedstawicielami Urzędu Miasta, o którym pisaliśmy tutaj. Wówczas większość uczestników przychyliła się do pomysłu budowania wzwyż, a nie wszerz.

– Chcemy wprowadzić na listopadową sesję projekt uchwały o strefowaniu Kielc pod względem standardów urbanistycznych. Najprawdopodobniej będą to dwie lub trzy strefy, a najbardziej chronione będzie centrum – informuje Karyś.

– W dokumencie chcemy uwzględnić kilka kwestii widokowych, tak by bloki nie zasłaniały na przykład wzgórza Karczówka. W części zasadniczej będzie dopuszczone dwadzieścia jeden pięter. Myślę, że jest to rozsądne rozwiązanie. Kielce muszą się rozwijać, a budownictwo wielorodzinne kuleje – zauważa przewodniczący.

Joanna Winiarska ma z kolei nadzieję, że dokument będzie tożsamy z obejmowaniem kolejnych części miasta planami zagospodarowania przestrzennego.

– Kielce, w mojej ocenie, nie są w wystarczającej mierze objęte planami zagospodarowania przestrzennego. Widać, że w mieście jest potrzeba zabudowy wielorodzinnej, a tam gdzie ona jest możliwa mogłaby być wyższa niż obecne zapisy na to pozwalają – mówi wiceprzewodnicząca kieleckiej rady miasta.

– Cieszę się bardzo, że miasto wychodzi na przeciw potrzebie zabezpieczenia polityki mieszkaniowej. Liczę na to, że całość będzie tożsama z pojawianiem się kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego, bo pod tym względem odstajemy od innych miast. Wszystko przed nami – dodaje.

Najbliższa sesja rady miasta została zaplanowana na 4 listopada.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO