Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W „Przystanku Historia” o relacjach polsko-żydowskich. Kolejna konferencja IPN i UJK

środa, 03 lipca 2019 12:50 / Autor: Michał Łosiak
W „Przystanku Historia” o relacjach polsko-żydowskich. Kolejna konferencja IPN i UJK
W „Przystanku Historia” o relacjach polsko-żydowskich. Kolejna konferencja IPN i UJK
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Stosunki polsko-żydowskie, postawy wobec niemieckiego okupanta i weryfikacja źródeł – między innymi o tych zagadnieniach debatują historycy podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. To już trzecie spotkanie z cyklu odbywającego się w przeddzień pogromu w Kielcach.

To wspólna inicjatywa Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. – Patrzymy na sprawę relacji polsko-żydowskich jako dwóch narodów, które znalazły się w obliczu tragedii i zostały poddane ogromnym represjom. Chcemy pokazać, jak to wyglądało i jak została stworzona cała struktura i mechanizm działania okupanta niemieckiego oraz to, jak zachowywali się Polacy i Żydzi. Myślę, że to spojrzenie jest bardzo dobrą drogą do dialogu – zauważyła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik IPN w Kielcach.

W spotkaniu wziął także udział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN. – Musimy pamiętać też o tym, że w trakcie II wojny światowej było bardzo dużo ofiar polskich. Polacy byli również ofiarami II wojny światowej i to w znacznym stopniu, choć nie w takim jak Żydzi – tłumaczył.

SzpytmaFot. IPN Kraków

Podczas konferencji historycy zajmowali się różnymi zagadnienia polsko-żydowskimi. Dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki mówił o mieszkańcach miejscowości Garbatka. – Podczas moich badań zauważyłem ogromny żal, że przez wiele lat nie można było o tym pisać, więc nie mamy odpowiedniego materiału źródłowego. Sytuacja podczas okupacji w Garbatce pokazuje bardzo dużą różnorodność  zachowań ludzkich. Mieszkańcy tej miejscowości zdali egzamin ze swojego patriotyzmu i dotrzymania wartości, w których byli wychowani – wyjaśniał dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki.

Śmietanka

Z kolei dr Tomasz Domański będzie odnosił się z kolei do książki prof. Barbary Engelking „Dalej jest noc”. – Opieram się na swojej recenzji tej książki. W referacie zwracam uwagę na sposób, w jaki w tej książce zaprezentowano relacje polsko-żydowskie, na istnienie administracji niemiecko-polskiej obok niemieckiej czy Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych przez Niemców w system okupacyjny. Spojrzę także na sposób analizy źródeł, który w tym przypadku jest daleki od naukowego, gubi kontekst sytuacyjny i powstawania dokumentów – stwierdził.

LudzieIPN

Na konferencji obecny był senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO