Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Walczą z „dzikim parkowaniem”

czwartek, 29 października 2015 15:59 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Walczą z „dzikim parkowaniem”
fot. Dariusz Skrzyniarz
Walczą z „dzikim parkowaniem”
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje ma kilka spraw do Miejskiego Zarządu Dróg i Straży Miejskiej. Wytyka, że organizacja ruchu przy ul. Warszawskiej stała się niezgodna z przepisami! - Przyjrzymy się nowemu rozporządzeniu – mówią drogowcy.

Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje zwraca uwagę również na powtarzające się niezgodne z przepisami parkowanie przy ul. Warszawskiej. Chodzi o odcinek od ulicy Prezydenta Kaczyńskiego do al. IX Wieków Kielc. Członkowie stowarzyszenia domyślają się, że oznakowanie dla kierowców może być mylące. Przy skrzyżowaniu al. IX Wieków Kielc z odnowionym fragmentem ul. Warszawskiej stanowiącej przedłużeniem zabytkowego centrum miasta widnieje znak informujący o płatnej strefie parkowania. Może on być mylony ze znakiem informującym o miejscu, gdzie można pozostawić auto.

SKI zarzuca także strażnikom zbyt małą ilość patroli w tym miejscu, co może wyglądać na przyzwolenie na dalsze zastawianie ulicy, która ma być jak najbardziej dostępna dla pieszych. Jak mówi Władysław Kozieł, komendant Straży Miejskiej w Kielcach, patrole odwiedzają ten odcinek Warszawskiej codziennie i w razie potrzeby interweniują.

Stowarzyszenie alarmuje, że oznakowanie na odnowionej części Warszawskiej stało się niezgodne z przepisami. Jak podają Kieleckie Inwestycje, od 8 października w strefie zamieszkania nie stosuje się oznakowania jak na drogach rowerowych bowiem w tych obszarach o uspokojonym ruchu rowerzyści powinni poruszać się po jezdni na zasadach ogólnych. Dodatkowym udogodnieniem byłoby wprowadzenie kontraruchu dla rowerów na ul. Warszawskiej. Dzięki niemu rowerzyści mogliby poruszać się odcinkiem od ulicy Orlej do alei IX Wieków Kielc w obu kierunkach po jezdni jednokierunkowej dla pozostałych pojazdów. Wymagane byłoby jedynie odpowiednie oznakowanie bez wytyczania osobnego pasa dla rowerów. Wcześniej taka możliwość nie była ujęta w przepisach.

– Ten brak został usunięty. Rozporządzenie wprost dopuszcza taką organizację ruchu. Co więcej, rozporządzenie jednocześnie zakazuje wytyczania ciągu pieszo-rowerowego na chodniku w strefie zamieszkania. Obecnie to rozwiązanie jest nielegalne - mówi Grzegorz Borek, przedstawiciel Stowarzyszenia. Do MZD w Kielcach wysłany został wniosek o doprowadzenie organizacji na odcinku ulicy do stanu zgodnego z prawem. Grzegorz Borek informuje, że we wniosku zawarte zostało wezwanie do wprowadzenia kontraruchu dla rowerów na odnowionym fragmencie ul. Warszawskiej a nawet usunięcie miejsc postojowych z tego odcinka.

Miejski Zarząd Dróg na razie nie komentuje wniosku przesłanego przez Stowarzyszenie. Jak informuje Jarosław Skrzydło rzecznik drogowców, urzędnicy przyjrzą się rozporządzeniu i nadesłanemu pismu. 

Zdaniem Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje wprowadzenie kontraruchu na Warszawskiej rozwiązałoby także problem niezgodnego z prawem zastawiania autami jednej z reprezentacyjnych ulic miasta oraz przyczyniłoby się do ożywienia centrum.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO