MIASTO
Wykład poświęcony Oldze Boznańskiej, czyli niedziela w Muzeum Narodowym


Olga Boznańska to jedna z najwybitniejszych, polskich artystek doby modernizmu. Malowała martwą naturę, miejskie pejzaże i sceny rodzajowe, jednak szczególnie ulubiła sobie malowanie portretów, w tym portretów zadumanych, jakby nazbyt „dorosłych” dzieci. Prelekcję pod tytułem „Olga Boznańska. Non Finito” w niedzielę, 6 września, poprowadziła w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich dr Anna Myślińska z Działu Malarstwa i Rzeźby.
Dzieła artystki prezentowano na licznych wystawach za granicą, a uzyskane nagrody stopniowo powiększały uznanie dla jej twórczości w kraju. Olga Boznańska regularnie przesyłała swoje obrazy na krajowe wystawy, jednak pierwsza jej ekspozycja monograficzna odbyła się w Krakowie dopiero w roku 1931, dziewieć lat przed jej śmiercią.
Była też laureatką wielu prestiżowych nagród, a w tym francuskiej Legii Honorowej i Orderu Polonia Restituta. Zostawiła po sobie ponad 1200 płócien, szkiców i pasteli, z których większość trafiła do prywatnych kolekcji na całym świecie. Niektóre z jej obrazów można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Krakowie. Kilka znajduje się także w Muzeum Narodowym w Kielcach.

![[FOTO]](/media/k2/items/cache/7026e0f4786fbb23c7e5780be06f8dc6_L.jpg)
![[FOTO] W Kielcach powstała pierwsza w Polsce „Via Ferrata”](/media/k2/items/cache/6cbea909db50d650b0df71c54a10fe03_L.jpg)





