Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wystawa o „Pokoleniu Baczyńskiego"

czwartek, 03 lutego 2022 14:45 / Autor: Michał Łosiak
Wystawa o „Pokoleniu Baczyńskiego"
Wystawa o „Pokoleniu Baczyńskiego"
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Pokolenie Baczyńskiego” to nowa wystawa, którą możemy zobaczyć w Przystanku Historia IPN w Kielcach. Wkrótce będziemy mogli ją podziwiać również w innych miastach.

Wystawa powstała w stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

– Opowiada ona o całym pokoleniu ludzi, którzy urodzili się w okolicach odzyskania przez Polskę niepodległości w wolnym kraju. Byli wychowywani w państwie, które po 123 lata odbudowywał się i powstawał od nowa. Stanowili pierwsze pokolenie wolnych Polaków od wielu dziesiątków lat. Ukształtowały ich określone wartości. Jako młodzi ludzie stanęli przed pierwszym dużym wyzwaniem jakim był wybuch drugiej wojny światowej. Mieli budować nowe państwo, ale jednak musieli mierzyć się z dużo większymi i trudniejszymi wyzwaniami. Przykładem jest Krzysztof Kamil Baczyński, utalentowany poeta. Nie odżegnywał się jednak od tego co było potrzebne i co powinien zrobić. Stanął do walki w Powstaniu Warszawskim – tłumaczy Edyta Krężołek z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

Twórcy wystawy prezentują również inne osoby z pokolenia wspomnianego Baczyńskiego. Są to m.in. Karol Wojtyła, Aniela Dziewulska-Łosiowa czy Regina Pleśniewicz. Ekspozycja ma również swoją część regionalną. Na planszach zobaczymy biogram Wandy Pomianowskiej oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

– Wanda Pomianowska to naukowiec, filolog, pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Od bardzo młodych lat pokazywała czym dla niej jest ojczyzna. Została żołnierzem Armii Krajowej i była łączniczką między partyzantami a dowództwem. Jej losy powojenne pokazywały, że to co ukształtowało ją w dwudziestoleciu międzywojenny w dalszym ciągu jest dla niej ważne. Zaangażowała się w ruch „Solidarności”, a w stanie wojennym była internowana. Z kolei Gustaw Herling-Grudziński to nie tylko znakomity pisarz, ale także żołnierz generała Andersa, walczący pod Monte Cassino. Zdecydował się pozostać na emigracji i tam, wykorzystując swój talent starał się zabierać głos w sprawach Polski – mówi.

Wystawa będzie prezentowana do końca lutego. Później „wyruszy” do innych miejscowości.

– Będzie to między innymi Sandomierz, Busko-Zdrój, Starachowice, Opatowiec i wiele innych miejscowości. Zachęcamy do zapoznania się z ekspozycją – dodaje Edyta Krężołek.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO