Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zieleń miejska usuwa ubytki w drogach. Można zgłosić lokalizację!

wtorek, 25 stycznia 2022 14:53 / Autor: Weronika Kępa
Zieleń miejska usuwa ubytki w drogach. Można zgłosić lokalizację!
Zieleń miejska usuwa ubytki w drogach. Można zgłosić lokalizację!
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Jak zaznacza Marcin Batóg, rzecznik prasowy Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, zima to wyjątkowo trudny czas dla ulic. Silny mróz, intensywne opady śniegu czy deszczu, roztopy oraz tzw. przejścia temperatury przez zero sprawiają, że w nawierzchniach szybko pojawia się wiele ubytków.

Każdego dnia zieleń miejska uzupełnia około dwieście metrów kwadratowych ubytków w jezdniach. Ostatnio ekipy można było spotkać m.in. na ul. Wojska Polskiego, Marmurowej, Husarskiej, Radomskiej, Warszawskiej czy Seminaryjskiej oraz al. IX Wieków Kielc i Na Stadion.

– Do tych obowiązków codziennie delegowanych jest kilka brygad. Prace odbywają się na trzy zmiany. W trakcie pierwszej i drugiej pracownicy udają się na ulice o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym po to, by prace drogowe nie utrudniały ruchu. Natomiast w godzinach nocnych naprawy odbywają się na najważniejszych kieleckich ulicach, które wchodzą w skład tak zwanego podstawowego układu komunikacyjnego – tłumaczy Batóg.

Ubytki w jezdniach usuwane są w dwóch technologiach – z wykorzystaniem masy z recyklera oraz tzw. masy na zimno.

– Pierwsza technologia wykorzystywana jest przy ubytkach o większej powierzchni oraz głębokości. Jest to metoda bardziej czasochłonna, ale i trwalsza. Z kolei do doraźnego usuwania ubytków stosuje się tak zwaną masę na zimno po to, by jak najszybciej usunąć niebezpieczne miejsce z drogi. Ta metoda, choć szybsza, jest mniej trwała, ale stosowana w wielu polskich miastach, nie tylko u nas – mówi rzecznik.

Jak zaznacza nasz rozmówca, gruntowne naprawy nawierzchni wykonuje się dopiero, gdy temperatury w ciągu dnia oscylują w granicach co najmniej kilku stopni na plusie. Do tej pory mieszkańcy mogą informować miasto o powstałych ubytkach między innymi poprzez aplikację ulepszamy.kielce.eu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO