Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Edyta Krężołek, IPN Kielce: Przerwana czy zmarnowana? Dekada rządów Edwarda Gierka

środa, 17 lutego 2021 11:12 / Autor: Katarzyna Bernat
Edyta Krężołek, IPN Kielce: Przerwana czy zmarnowana? Dekada rządów Edwarda Gierka
Edyta Krężołek, IPN Kielce: Przerwana czy zmarnowana? Dekada rządów Edwarda Gierka
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z Edytą Krężołek, historykiem z delegatury IPN w Kielcach.

Minęło 50 lat od momentu kiedy władzę w PRL objął Edward Gierek. Dekada Gierka różniła się od wcześniejszych rządów Władysława Gomułki i późniejszych Wojciecha Jaruzelskiego.

Edward Gierek doszedł do władzy w grudniu 1970 roku w związku z napiętą sytuacją polityczną, po strajkach na Wybrzeżu, brutalnie stłumionych przez ekipę Władysława Gomułki. Dojście do władzy Edwarda Gierka spowodowało uspokojenie nastrojów społecznych.

Czas od grudnia 1970 roku do sierpnia 1980 roku wzbudza wiele kontrowersji, ale jest ciekawy pod względem historycznym.

Starsi ludzie z sentymentem wspominają lata 70. XX wieku, ponieważ wtedy ludziom zaczęło się trochę lepiej żyć. Czy faktycznie tak było?

Oczywiście. Edward Gierek zdawał sobie sprawę, że kluczem do sukcesu jego rządów będzie poprawa nastrojów społecznych. Dlatego chciał to osiągnąć podnosząc standard życia obywateli. Najlepiej oddaje to slogan tamtych lat: "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatnio". Pod jego rządami przywiązywano dużą rolę do propagandy.

Jednak w funkcjonowaniu gospodarki socjalistycznej nic się nie zmieniło. On postawił na kredyty, które uzyskiwał z Europy Zachodniej, tworzenie nowych miejsc pracy oraz lepsze zaopatrzenie sklepów z dostępem do wielu także zagranicznych towarów. Efektem owszem była poprawa nastrojów społecznych. Ale w połowie lat 70. XX wieku to wszystko zaczęło się załamywać.

Co nam zostało po dekadzie Edwarda Gierka? Czy tylko długi do spłacenia? Czy pozostały inwestycje, z których do dziś korzystamy?

Więcej w audycji: "A to historia" w czwartek 18 lutego o godz. 20 w Radiu eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO