Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Kapliczki i krzyże przydrożne są polskim dziedzictwem kulturowym

czwartek, 01 maja 2025 06:00 / Autor: Katarzyna Bernat
Kapliczki i krzyże przydrożne są polskim dziedzictwem kulturowym
Kapliczka w Rudawie na Ponidziu
Kapliczki i krzyże przydrożne są polskim dziedzictwem kulturowym
Kapliczka w Rudawie na Ponidziu
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z Leszkiem Bukowskim, historykiem Delegatury IPN w Kielcach.

Kapliczki i krzyże przydrożne są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu, szczególnie na wsiach i w małych miejscowościach. O czym nam one mówią?

Mówią nam o naszej historii, wierze i kulturze. Najwięcej kapliczek i krzyży mamy z XIX i początku XX wieku. Znajdują się one prawie w każdej miejscowości na Kielecczyźnie, a także w Polsce. Świadczą one o wierze mieszkańców oraz o historii danego miejsca. Powstawały z potrzeby serca. Mają charakter dziękczynny, wotywny, ale też nawiązują do wydarzeń historycznych.

Obok kapliczek i krzyży są też figury świętych.

Owszem. Spotykamy na przykład figury świętego Floriana, strzegącego przed pożarami, dziś patrona strażaków. Jest święty Jan Nepomucen, strzegący przed powodzią, święty Roch lub święta Rozalia, strzegący przed zarazą. Mieszkańcy odwoływali się więc do pomocy patronów w różnych niebezpiecznych sytuacjach. 

Kto był fundatorem kapliczek, krzyży, figur świętych.

Powstawały one z potrzeby serca mieszkańców, więc najczęściej fundowała je lokalna społeczność. Ale wśród fundatorów są także przykłady zamożnych rodzin, najczęściej ziemiańskich.

Które z nich są najciekawsze?

Wszystkie są ciekawe. Nie potrafię wskazać jednej kapliczki. Każda z nich ma swój charakter i piękno. Warto o nich pamiętać, aby nie zostały zniszczone przez upływ czasu. Obecnie o ich odnowę i zabezpieczenie przede wszystkim dba lokalna społeczność.

Dziękuję za rozmowę

Katarzyna Bernat 

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO