Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[FOTO] 200 lat kasaty zakonu na Świętym Krzyżu

piątek, 31 maja 2019 14:49 / Autor: Magdalena Nowak
[FOTO] 200 lat kasaty zakonu na Świętym Krzyżu
[FOTO] 200 lat kasaty zakonu na Świętym Krzyżu
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W bazylice z relikwiami Krzyża Świętego trwa sympozjum poświęcone dwustuleciu kasty klasztoru na Świętym Krzyżu. Podczas dwudniowej konferencji naukowej wygłoszone zostaną w sumie 22 referaty, ich autorami są naukowcy z uczelni z całego kraju.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Stowarzyszenie Per Crucem i Polskie Radio Kielce.  – Istotą tego spotkania są wątki historyczne, ale też duchowe i religijne. Tak jak w historii Świętego Krzyża przeplatają się wątki religijne i kulturowe i lata wspaniałej działalności, tak również lata poniżenia, więzienia, zaborów,  wojen i najazdów. Na sympozjum zostali zaproszeni prelegenci, którzy doskonale znają historię Świętego Krzyża, poruszą takie tematy, jak Kazania Świętokrzyskie, Biblioteki Świętokrzyskie, czasy więzienia – mówi ojciec Marian Puchała, ojciec superior Klasztoru.

W pierwszym dniu konferencji wzięli udział: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, starosta kielecki Mirosław Gębski,  a także świętokrzyscy parlamentarzyści: poseł Maria Zuba oraz senator Jarosław Rusiecki. – Święty Krzyż to dla naszego województwa najważniejsze miejsce, to stąd wywodzi się nazwa naszego regionu, ale też z tego miejsca płynie cała duchowość i piękna historia nie tylko Świętokrzyskiego, ale i całego kraju. To tu możnowładzcy przyjeżdżali, aby podejmować najważniejsze decyzje dla siebie i kraju. Były też lata upadku i dziś musimy dążyć do tego, aby lata świetności wróciły. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze – podkreśliła wojewoda Agata Wojtyszek.

Jak stwierdziła poseł Maria Zuba, mury Klasztoru na Świętym Krzyżu kryją ogromną historię, historię naszej wiary. – To jest też historia ludzi, którzy dbali o to miejsce, ale to też historia trudnych czasów. Ta konferencja ma przede wszystkim pokazać, że niełatwe były losy klasztoru, kiedy mówią o tym osoby badające fakty i oprócz sentymentu mają ogromną wiedzę historyczną, to czyni wydarzenie bardzo cennym. Historia tworzy naszą teraźniejszość i przyszłość, ona decyduje o zachowaniach Polaków i mieszkańców ziemi świętokrzyskiej – podkreśliła poseł Zuba.  

Janusz Knap, prezes Polskiego Radia Kielce i jednocześnie Stowarzyszenia "Per Crucem" przed rozpoczęciem wykładów naukowych przywołał słowa Cycerona "Historia nauczycielką życia". – Co się wydarzyło 200 lat temu? Czy skasowano budynek? Nie. Skasowano wartości. 200 lat temu Polska była słaba, podzielona, pod zaborami.  Chciano odebrać nam tożsamość. Co teraz dzieje się na świcie? Też próbuje się odebrać narodową tożsamość, jedność i identyfikację. Mam nadzieję, że ta konferencja, z tak wielkimi i zacnymi prelegentami i tematami, odpowie nam na to, czy powinniśmy się godzić na odebranie tożsamości i na to, co się dzieje, gdy ktoś próbuje tożsamość odebrać  – podkreślił Janusz Knap.

Drugi dzień sympozjum rozpocznie się jutro o godzinie 9. i potrwa do 15. Prelegenci będą opowiadać m.in. o starodrukach łysogórskich, głównych polach działalności Misjonarzy Oblatów Mari Niepokalanej oraz konsekwencjach kasaty klasztoru we współczesnym krajobrazie kulturowym Łysej Góry.

Patronat nad konferencją objęło m.in. Radio eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO