Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

ŚCO ruszyło z profilaktyką raka płuc

wtorek, 26 maja 2020 12:31 / Autor: Magdalena Nowak
ŚCO ruszyło z profilaktyką raka płuc
ŚCO ruszyło z profilaktyką raka płuc
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło realizację programu profilaktyki raka płuc. Programem zostaną objęte osoby w wieku 55-74 lata, które palą lub paliły papierosy, a także osoby, które z racji wykonywanego zawodu są w grupie ryzyka.

Rak płuc to obecnie najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w Polsce, który co roku dotyka dziesiątek tysięcy osób. Jest również najczęstszą przyczyną zgonów zarówno u mężczyzn jak i kobiet.

– Społeczeństwo musi zmierzyć się z tym ogromnym problemem, dlatego starujemy z programem profilaktycznym. Są to działania bardzo szeroko zakrojone, dotyczące zarówno podnoszenia świadomości pacjentów, jak i - co ważniejsze - badań. Są one wykonywane za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej, która pozwoli stwierdzić wczesne postacie raka płuca oraz szereg patologii występujących w śródpiersiu – wyjaśnia prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.  

– Do terapii onkologiczneej zgłaszają się pacjenci w bardzo wysokim stopniu zaawansowania procesu nowotworowego, stąd leczenie torakochirurgiczne możemy zastosować maksymalnie u 20 procent chorych i to jest olbrzymi problem. W ŚCO i na Czerwonej Górze mamy znakomitych torakochirurgów, którzy potrafią precyzyjnie leczyć operacyjnie raka płuca, tylko jest jeden warunek: pacjent nie może być w wysokim stadium zaawansowania nowotworu bądź przerzutów. Program, który będziemy realizować, pozwoli się zmierzyć z tym problemem – dodaje prof. Góźdź.  

Kielecka lecznica została wyłoniona w drodze konkursu przez Ministerstwo Zdrowia jako jeden z pięciu koordynatorów akcji.

– Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy trzech województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Zostaną nim objęte osoby w wieku 55-74 lata, które palą lub paliły papierosy, a także osoby, mające - z racji wykonywanego zawodu duże prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuca. Chodzi tu o takie grupy zawodowe jak: górnicy, hutnicy, pracownicy budowlani, spawacze, blacharze, kamieniarze, maszyniści kolejowi, pracownicy drogowi, pracownicy zajezdni autobusowych, stacji benzynowych ale też operatorzy sprzętu ciężkiego, strażacy, kominiarze, stolarze bądź inne osoby, które wykonują prace w szkodliwych warunkach i mają styczność z takimi substancjami jak krzemionka, beryl, nikiel, chrom, azbest, spaliny silników diesla oraz sadza – mówi Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

– Zachęcamy wszystkie osoby, które palą lub paliły aby skorzystały z bezpłatnych badań. W ramach programu pacjent może skorzystać z konsultacji u pulmonologa lub torakochirurga oraz z poradnictwa antytytoniowego, ponieważ jego ideą jest, aby trwale porzucić palenie będące pierwszym czynnikiem zachorowania na raka płuca – dodaje rzecznik.

Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie internetowej https://www.profilaktykarakapluca.pl/. Dostępna jest tam również ankieta, którą pacjent może wypełnić on-line. Informacje na temat badań można też uzyskać pod numerem telefonu 885 779 988.

Tag: ŚCO
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO