Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

WFOŚiGW oszczędza energię i pomaga strażakom

poniedziałek, 06 lipca 2020 13:59 / Autor: Beata Kwieczko
WFOŚiGW oszczędza energię i pomaga strażakom
WFOŚiGW oszczędza energię i pomaga strażakom
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie 30 Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa świętokrzyskiego skorzystało z programu "Przedsięwzięcia z zakresu ochrony powietrza wspierające działalność ochotniczych straży pożarnych", realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Pieniądze przeznaczą na remonty strażnic.

Program ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza przez termomodernizację budynków, instalację odnawialnych źródeł energii, wymianę lub modernizację źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz modernizację oświetlenia.

– W tym roku dofinansowaliśmy 20 samochodów dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wręczyliśmy 287 promes dla OSP na drobny sprzęt. Dziś podsumowujemy program, który jest skierowany do ochotników. Chcemy wyposażyć strażnice w nowoczesne źródła ciepła, fotowoltaikę oraz finansujemy termomodernizację tych budynków – mówił Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Dorywalski podkreślił, że działanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Wnioski do Funduszu złożyło 51 jednostek i aż 29 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Na realizację programu przeznaczone zostało 600 tysięcy złotych dotacji oraz dwa miliony złotych w formie pożyczek. Gratuluję wszystkim jednostkom i życzę dobrych realizacji. Wasz sukces to nasz sukces, a nasz sukces to sukces całego województwa, bo wszyscy chcemy czuć się bezpieczniej – powiedział poseł Dorywalski.

Poseł Agata Wojtyszek dodała, że jedną ze strażnic, która otrzymała promesę jest OSP w Lipowym Polu Plebańskim. Pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę pieca centralnego ogrzewania, który się zepsuł. – Bez tych pieniędzy byłoby nam ciężko przetrwać bezpiecznie zimę, odpowiednio zadbać o posiadany sprzęt i lokal – przekonuje Tadeusz Chyb, prezes OSP w Lipowym Polu Plebańskim.

Wiceminister sportu, Anna Krupka zaznaczyła, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska realizuje przedsięwzięcia, które wynikają z troski o środowisko naturalne. – Jednym z zadań jest wszystko, co wiąże się z oszczędnością energii, aby strażacy mogli poświęcić całą swoja energię na ratowanie życia i zdrowia ludzkiego – stwierdziła.

– Z wielką satysfakcją patrzę, jak zmienia się obraz strażnic w naszym regionie. Stają się one bardzo nowoczesne i są chlubą lokalnych społeczności – dodał senator Krzysztof Słoń.

W spotkaniu wziął udział także brygadier Grzegorz Rajca, zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. – Program realizowany przez WFOŚ wspomoże te remonty, które w ostatnich pięciu latach zostały zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w jednostkach OSP. Te obiekty są coraz piękniejsze i bezpieczniejsze, a muszą takie być, bo sprzęt, który w nich jest, wymaga tego, aby był przechowywany w odpowiednich warunkach – podkreślił Grzegorz Rajca.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO