Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Są pieniądze na remont kolejnych dróg w województwie

piątek, 10 lipca 2020 11:04 / Autor: Beata Kwieczko
Są pieniądze na remont kolejnych dróg w województwie
Są pieniądze na remont kolejnych dróg w województwie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie 145 milionów złotych dofinansowania z budżetu państwa trafi do województwa świętokrzyskiego w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w przyszłym roku. Nabór wniosków rozpocznie się za kilka dni i potrwa do końca sierpnia.

Fundusz Dróg Samorządowych powstał w 2018 roku i będzie funkcjonował przez 10 lat. Na realizację inwestycji rząd przeznaczył w sumie 39 miliardów złotych.

W pierwszym roku jego istnienia w województwie świętokrzyskim podpisane zostały tylko 53 umowy, w tym 16 powiatowych i 37 gminnych, dzięki którym powstało 66 kilometrów nowych dróg.

– W 2018 roku pełniłem funkcję radnego powiatowego w powiecie pińczowskim i wiem, jakie były problemy z uzyskaniem środków na realizację inwestycji drogowych. Marzeniem było dofinansowanie z urzędów centralnych na poziomie 30 do 40 procent. Sytuację tę zmienił diametralnie Fundusz Dróg Samorządowych, w ramach którego można było uzyskać nawet 80-procentową dotację – mówi Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Najwięcej, bo 337 umów, zostało podpisanych w 2019 roku. Dzięki temu powstało prawie 300 kilometrów dróg w 105 powiatach i 233 gminach województwa. – Nie było takiej gminy, która zgłosiłaby inwestycję i nie została uwzględniona w Funduszu. Później był jeszcze nabór uzupełniający, a łączne dofinansowanie do wszystkich remontów wyniosło 281 milionów – informuje wojewoda.

W tym roku podpisanych zostało 111 umów, w tym 30 powiatowych i 81 gminnych. Dzięki nim powstanie ponad 107 kilometrów, a dofinansowanie wynosi 57 milionów złotych. Jeszcze w tym miesiącu zostaną przeprowadzone nabory uzupełniające, aby wykorzystać całą kwotę, która została przeznaczona na Fundusz na ten rok.

W przyszłym roku dofinansowanie wyniesie prawie 145 milionów złotych. – Sprawdzamy zapotrzebowanie powiatów i gmin i dostosowujemy ilość środków przeznaczanych na te inwestycje w oparciu o to, co gminy chcą zrobić – tłumaczy Zbigniew Koniusz. – Nie ma praktycznie tygodnia, aby w ramach Funduszu nie były otwierane jakieś nowe odcinki dróg. Na przykład w tym tygodniu są to trzy nowe inwestycje – dodaje.

Dziś, 10 lipca, zostały uroczyście otwarte dwie drogi w Piekoszowie: ulica Klonowa i ulica Kasztanowa. Gmina na ten cel pozyskała ponad dwa miliony złotych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Nabory na przyszły rok zaczną się jeszcze w tym miesiącu i potrwają do końca sierpnia. Samorządy mogą otrzymać nawet 80 procent dofinansowania do zgłoszonych inwestycji.

Gminy i powiaty mogą starać się również o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, na co województwo świętokrzyskie otrzymało do tej pory 229 milionów złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO