Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

[FOTO] Ochotnicze Straże Pożarne w naszym regionie z nowymi samochodami

piątek, 10 lipca 2020 13:25 / Autor: Aleksandra Rękas
[FOTO] Ochotnicze Straże Pożarne w naszym regionie z nowymi samochodami
[FOTO] Ochotnicze Straże Pożarne w naszym regionie z nowymi samochodami
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej wręczono dotacje na zakup nowoczesnych pojazdów. Uhonorowanych zostało aż 28 jednostek OSP w województwie – między innymi w Potoku Wielkim, Sędziszowie i Szydłowie.

Nigdy dotąd Ochotnicze Straże Pożarne w województwie świętokrzyskim nie wzbogaciły się tak bardzo w ciągu jednego roku.

- Trudno wyrazić jak ogromnie ważny jest ten postęp w doposażeniu jednostek OSP. W latach 2015, 2016 na ziemię kielecką trafiało po pięć czy sześć samochodów. Dzisiaj otrzymaliśmy ich aż 28, a mamy szansę na jeszcze dodatkowe cztery auta. Trzeba zaznaczyć, że to ogromna zasługa dobrej współpracy z prezydentem Andrzejem Dudą, a także z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim i ministrem Maciejem Wąsikiem - wylicza nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

O tym, jak wielki wpływ na życie lokalnych społeczności ma doposażenie Straży Państwowej mówiła poseł PiS, Anna Krupka.

- Bezpieczeństwo to sfera na której najbardziej nam zależy. Kupienie najnowocześniejszego sprzętu strażackiego to wyraz właśnie tej troski. Pamiętajmy, że dzięki dobremu wyposażeniu nasi ochotnicy ratują życie i zdrowie mieszkańców regionu. Takich działań pomocowych jest wiele, między innymi termomodernizacja jednostek straży czy zakup niezbędnego sprzętu – powiedziała Anna Krupka.

- Dzisiejszy dzień to święto druhów z OSP. Dziękujemy za codzienny trud, troskę i pomoc niesioną mimo różnych niebezpieczeństw. Cieszy nas to, że dobra współpraca rządzących i strażaków przynosi takie wspaniałe rezultaty - dodała poseł Agata Wojtyszek.

Senator PiS Krzysztof Słońzaznaczył, że inwestycja w Straż Pożarną to interes społeczny.

- To, że strażacy korzystają z dobrego sprzętu ma ogromny wpływ na społeczeństwo. To zysk, który ciężko oszacować. Każda gmina to jednostka OSP, a strażacy ochotnicy to nasza chluba i duma.

- Bezpieczeństwo Polski to priorytet rządu. Dzięki takim inicjatywom służby ratownicze mogą spełniać swoją służbę należycie, a my wszyscy czujemy się bezpieczniej - mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Senator Jarosław Rusiecki podkreślił, że w najtrudniejszych sytuacjach kryzysowych strażacy ochotnicy są niezastąpieni. – Mieliśmy setki przykładów niesienia pomocy przez naszych druhów. Za to bardzo dziękuję.

Poseł Bartłomiej Dorywalski stwierdził, że wsparcie jednostek OSP na taką skalę nigdy jeszcze nie miało miejsca. – Jestem druhem Ochotniczej Straży Pożarnej we Włoszczowie od kilkunastu lat. Pomoc, którą obserwujemy, to nie tylko wozy bojowe, ale także remonty remiz i zakup potrzebnego wyposażenia. Dobra współpraca wielu podmiotów przyniosła wspaniałe rezultaty.

- Sytuacja, w której jesteśmy jest wyjątkowa. Służby nie muszą już starać się o pomoc, to rząd przewiduje ich potrzeby i wychodzi im naprzeciw. A wszystko po to, by społeczeństwo czuło się bezpiecznie – dodał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski zauważył, że zmiana w funkcjonowaniu remiz jest kolosalna. – Na terenie naszego regionu mamy ponad 850 jednostek OSP. Cieszymy się z tak ważnego wsparcia, ono ogromnie zmieniło możliwości działania naszych strażaków ochotników.

- Te dofinansowania to efekt uznania dla tego co, robią strażacy. Pragnę wyrazić ogromny szacunek dla ich pracy i poświęcenia - dodał Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Za wsparcie jednostkom OSP podziękował prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, druh Mirosław Pawlak.

- Doceniamy ciężką pracę wszystkich osób, które zabiegały o to dofinansowanie. To ogromne ułatwienie w naszych codziennych działaniach. Ogromne zaufanie społeczne to dla nas wyróżnienie.

Środki przeznaczone na zakup nowego sprzętu pochodzą między innymi z Komendy Głównej Straży Pożarnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, składek firm ubezpieczeniowych oraz rezerwy celowej budżetu państwa. Dofinansowanie otrzymały między innymi Ochotnicza Straż Pożarna w Rudzie, Zbrzy, Kozowie, Kozubie, Samborcu, Piotrkowie i Łękawie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO