Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Są kolejne unijne dofinansowania. Powstaną nowe miejsca w przedszkolach i Domy Opieki Medycznej

poniedziałek, 27 lipca 2020 10:36 / Autor: Beata Kwieczko
Są kolejne unijne dofinansowania. Powstaną nowe miejsca w przedszkolach i Domy Opieki Medycznej
Są kolejne unijne dofinansowania. Powstaną nowe miejsca w przedszkolach i Domy Opieki Medycznej
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Na utworzenie dwóch Dziennych Domów Opieki Medycznej, edukację przedszkolną i profilaktykę chorób zawodowych przeznaczone zostanie ponad 10,5 miliona złotych dofinansowania unijnego, które trafiło do regionu świętokrzyskiego. Z dwunastu projektów skorzysta w sumie prawie 1100 osób.

Jak informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, dzięki podpisaniu kolejnych umów wsparcie otrzymają trzy grupy społeczne, m.in. dzieci w wieku przedszkolnym.

– Są to bardzo ważne projekty, ponieważ możemy edukować najmłodszych w bardzo dobrych warunkach. Projekty będą polegały na doposażeniu placówek i organizacji zajęć, dzięki którym dzieci będą mogły szybciej się rozwijać, ale także na dokształcaniu nauczycieli. Oprócz tego przez pierwszy rok trwania projektu rodzice nie będą płacić za pobyt dziecka w przedszkolu – mówi wicemarszałek Janik.

Prawie 412 tysięcy złotych unijnego dofinansowania na utworzenie 15 nowych miejsc w dodatkowym oddziale przedszkolnym otrzymała gmina Raków.

– Pieniądze przeznaczymy na mały remont w Zespole Szkolno-Przedszkolnym oraz dodatkowe zajęcia dydaktyczne dla dzieci. Staramy się, żeby oświata w naszej gminie działała na jak najlepszym poziomie – tłumaczy Damian Szpak, wójt gminy Raków.

W sumie 160 miejsc przedszkolnych przybędzie w gminach Klimontów, Raków, Fałków, Działoszyce, Chmielnik i Skarżysko Kościelne, a z dodatkowych zajęć w nowych projektach skorzysta ponad 300 świętokrzyskich przedszkolaków.

Kolejne projekty dotyczą profilaktyki zdrowotnej, w ramach której pracownicy świętokrzyskich firm i instytucji będą mogli skorzystać z różnego rodzaju zabiegów terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Z unijnego wparcia skorzysta m.in. Starostwo Powiatowe w Kielcach.

– Otrzymaliśmy około 600 tysięcy złotych na działania, których celem jest przeciwdziałanie przedwczesnemu opuszczaniu rynku pracy przez osoby w wieku aktywności zawodowej. Będą one mogły leczyć się, dbać o swoje zdrowie i być aktywnymi, a nie leżeć w szpitalu, sanatorium lub przechodzić na wcześniejszą emeryturę lub rentę – informuje Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Z projektu skorzysta 60 pracowników, w tym 32 osoby powyżej 50. roku życia. Z pieniędzy unijnych zostaną sfinansowane badania laboratoryjne oraz konsultacje lekarskie u neurologa, reumatologa, kardiologa, chirurga i okulisty. Poza tym uczestnicy projektu wezmą udział w indywidualnych i grupowych spotkaniach z psychologiem. Każdy otrzyma także pakiet "Ruch to zdrowie!" - zestaw dobranych pod kątem potrzeb i oczekiwań pracowników usług z zakresu aktywności ruchowej: fitnessu, basenu i siłowni.

Dzięki dofinansowaniu powstaną też dwa Dzienne Domy Opieki Medycznej, jeden w Skarżysku-Kamiennej, a drugi w Pierzchnicy.

– Nasz projekt obejmuje prawie dwa lata. Będziemy mieć 15 miejsc dla osób, które są po szpitalu i będą mogły one przebywać u nas do czterech miesięcy. Po nich przyjdą kolejne. Działamy w całym powiecie kieleckim, więc na pewno pojawi się wielu chętnych – mówi Marek Zatorski, prezes Fundacji Sue Ryder w Pierzchnicy.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO