Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pięć milionów na profilaktykę dla ŚCO. Wiele udogodnień dla pacjentek

wtorek, 22 grudnia 2020 14:43 / Autor: Magdalena Nowak
Pięć milionów na profilaktykę dla ŚCO. Wiele udogodnień dla pacjentek
Pięć milionów na profilaktykę dla ŚCO. Wiele udogodnień dla pacjentek
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Blisko 19 tysięcy kobiet skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych raka piersi i  raka szyjki macicy. Umowę w tej sprawie – opiewającą na ponad pięć milionów złotych - podpisał dziś zarząd województwa świętokrzyskiego ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Jak podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, zgłaszalność na bezpłatne badania mammograficzne w regionie wynosi około 35 procent.

– W przypadku cytologii ten odsetek to około 20 procent. To bardzo niewiele biorąc pod uwagę, o jak ważnych badaniach mówimy. W innych krajach europejskich z cytologii korzysta dużo więcej pań. W Wielkiej Brytanii 78 procent, zaś w Szwecji 90 procent. Dlatego potrzebujemy takich projektów, które skutecznie zachęcą mieszkanki naszego regionu do zadbania o swoje zdrowie. Temu posłużą zaplanowane w projektach Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, szeroko zakrojone działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne. Będą one formą odpowiedzi na obawy wielu kobiet, bo z ankiet przeprowadzonych przez ŚCO wynika, że panie często myślą stereotypowo: „będą kolejki”, „nikt się mną nie zajmie”, „nie mam na to czasu”, „lepiej nie wiedzieć” – mówi wicemarszałek Renata Janik.

W projektach zaplanowano szereg ułatwień dla pań, które zdecydują się skorzystać z badań – to np. możliwość przeprowadzenia go w punkcie mobilnym albo bezpłatny transport. Także infolinia, dzięki której otrzymamy informacje na temat szczegółów badania oraz ustalimy dogodny czas i miejsce jego wykonania. Panie będą mogły także skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących badań.

Część kobiet nie decyduje się na skorzystanie z badań ze względu na rodzinne zobowiązania, np. zajmowanie się chorym członkiem rodziny czy seniorem. Dlatego w projektach przewidziano zapewnienie na czas badań bezpłatnej opieki nad osobą niesamodzielną, będącą na co dzień w pieczy uczestniczki projektu. Umowa przewiduje, że dzięki tym zachętom z oferty skorzysta co najmniej 18,7 tys. mieszkanek naszego województwa. 

– Najlepiej wydane pieniądze w służbie zdrowia, to te przeznaczone na profilaktykę. Nie wygramy wojny z rakiem, jeśli nie wzmocnimy działań profilaktycznych. Nasze województwo jest liderem w Polsce, jeśli chodzi o nakłady na profilaktykę oraz rzeczywistą działalność. Mamy zorganizowany cały zespół w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej, który jest partnerem dla zarządu województwa i podpowiada jak rozdysponowywać pieniądze, a na tym zyskują nasi mieszkańcy – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.

– Przed pandemią udało nam się zwiększyć o 40 procent zgłaszalność na badania profilaktyczne w kierunku nowotworów złośliwych, co jest fenomenem na skalę ogólnopolską. Obecnie, pomimo pandemii, nadal realizujemy działania profilaktyczne – dodaje dyrektor.

Działania informacyjno – edukacyjne zaplanowane w projektach nie będą adresowane wyłącznie do kobiet – ŚCO chce dotrzeć z wiedzą na temat zdrowego trybu życia i wartości badań profilaktycznych również do osób z ich otoczenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO