REGION
Badania na wyciągnięcie ręki


Już wiosną tego roku w trasę po województwie świętokrzyskim wyruszy cytobus. Ten mobilny gabinet ginekologiczny zakupiło Świętokrzyskie Centrum Onkologii. - To jest nasz nowatorski pomysł, żeby zwiększyć dostępność do badań cytologicznych - powiedział prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach dysponuje pierwszym w Polsce cytobusem. Ten specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany specjalnie do projektów „Być świadomą kobietą" realizowanych przez ŚCO przy wsparciu Funduszy Europejskich. Gabinet jest przystosowany do przyjmowania pacjentek na badania cytologiczne. - Jest on w pełni wyposażony. Oprócz potrzebnego sprzętu znajduje się w nim fotel ginekologiczny, niezbędne wyposażenie gabinetu czyli biurko, krzesła, szafki na dokumentację medyczną i pobrany materiał diagnostyczny. Jest również wydzielone pomieszczenie z wc i bieżącą wodą , w którym pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu i markizę przeciwsłoneczną - wymienia prof. Stanisław Góźdź. Dyrektor placówki podkreśla jednocześnie, że zakup cytobusa to krok szczególnie w stronę tych pań, którym trudno dotrzeć do stacjonarnego gabinetu. - Panie często tłumaczą się, że nie mają czasu i możliwości, podają mnóstwo różnych powodów, dla których nie wykonują tego badania. Dlatego został wykonany cytobus, z którym dotrzemy pod przysłowiowe strzechy. Zachęcam więc do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki- uzupełnia dyrektor lecznicy.
Specjaliści przypominają jednocześnie, że tylko wczesne wykrycie raka daje szanse na jego wyleczenie. Tymczasem, jak podkreśla dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik projektu „Być świadomą kobietą”, w Polsce wciąż zbyt mało kobiet zgłasza się na badania cytologiczne. - W województwie świętokrzyskim w 2015 roku 77 kobiet zachorowało na inwazyjnego raka szyjki macicy a 49 kobiet - na przedinwazyjną postać tego nowotworu. 54 kobiety zmarły z powodu raka szyjki macicy. To są śmierci, których absolutnie można było uniknąć, gdyby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Robimy wszystko, żeby odwrócić te niekorzystne proporcje i uratować życie mieszkankom naszego regionu – mówi dr Smorąg.
Z bezpłatnych badań cytologicznych mogą korzystać kobiety w wieku 25 – 59 lat (badanie należy powtarzać co 36 miesięcy). Żeby umówić się na bezpłatne badanie w ŚCO, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33. 8 marca cytobus ŚCO zostanie zaprezentowany w TVP w programie „Pytanie na śniadanie”, a wiosną wyruszy w trasę po województwie świętokrzyskim.
https://www.emkielce.pl/region/badania-na-wyciagniecie-reki#sigProGalleria5b69da7f9e





![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)


