Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Coraz więcej placówek w regionie prowadzi rehabilitację pocovidową

środa, 26 maja 2021 11:52 / Autor: Magdalena Nowak
Coraz więcej placówek w regionie prowadzi rehabilitację pocovidową
Coraz więcej placówek w regionie prowadzi rehabilitację pocovidową
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Rośnie liczba regionalnych placówek chcących prowadzić rehabilitację pocovidową. Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji po chorobie Covid-19, który realizowany jest w trybie ambulatoryjnym, stacjonarnym i uzdrowiskowym.

Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową. Zwiększą też wydolność wysiłkową i krążeniową. Rehabilitacja pozytywnie wpłynie również na ich kondycję psychiczną.

Rehabilitację ambulatoryjną prowadzą obecnie cztery placówki w tym trzy w Kielcach: Centrum Rehabilitacyjno-Medyczne „Terapeuta” przy ul. Romualda 3, „Medicus” Os. Na Stoku 63a, Centrum Medyczne „Zdrowie” przy ul. Karczówkowskiej 45 oraz Pracownia Fizjoterapii „Krystyna” w Busku-Zdroju”.Wszystkie trzy z wymienionych placówek w Kielcach prowadzą także rehabilitację domową.

– Główną ideą rehabilitacji jest poprawa wydolności. Chodzi o wydolność oddechową – bo jak wiemy koronawirus atakuje głównie płuca – ale także ogólną wydolność wysiłkową, ponieważ bardzo dużo pacjentów po przejściu tej choroby jest osłabionych. Co ważne, ich stan będzie monitorowany od pierwszego do ostatniego dnia, te parametry będą porównywane. W razie potrzeby przewidziana jest również konsultacja psychologiczna i dietetyczna. Pacjent otrzyma też harmonogram ćwiczeń, które po zakończeniu rehabilitacji będzie mógł kontynuować sam – tłumaczy  Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

– Jak na razie działają placówki prowadzące rehabilitację ambulatoryjną i domową. Ambulatoryjna polega na tym, że pacjent przychodzi rano do danej placówki na zabiegi, a popołudniu wraca do domu. Domowa jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczona dla tych pacjentów, którzy przebywają w domach, mają trudności z przemieszczaniem się i wtedy specjaliści prowadzący zabiegi, odwiedzają pacjenta w domu. Od pierwszego czerwca zaczną działać również dwa ośrodki prowadzące rehabilitację stacjonarną – będzie to Uzdrowisko Busko-Zdrój oraz Szpital Powiatowy we Włoszczowie – dodaje rzecznik.

Rehabilitacja pocovidowa realizowana jest na podstawie skierowania. Wystawia je pacjentowi m.in. lekarz rodzinny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO