REGION
Duże pieniądze dla przetwórców


Nawet 500 tysięcy złotych mogą otrzymać rolnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania produktów rolnych. To jedna ze zmian w programie wsparcia prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do którego nabór rozpoczął się 31 stycznia.
– Wychodząc naprzeciw rolnikom zmodyfikowaliśmy warunki naboru i dostępności. Osoby, które chcą ubiegać się o pomoc w momencie złożenia wniosku nie muszą składać wszystkich dokumentów, czyli m.in. decyzji i pozwoleń. Powodowały one bardzo często wiele problemów. Będą one wymagane dopiero na etapie rozliczenia projektu – tłumaczył Tomasz Kuśnierek, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Ocena zdolności danego podmiotu do zrealizowania operacji przeprowadzona będzie wyłącznie na podstawie analizy biznesplanu.
O wsparcie mogą ubiegać się dwie grupy. Rolnicy lub ich małżonkowie na inwestycje w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Pierwsi, mogą liczy na nawet 100 tysięcy złotych, a drudzy na 500 tysięcy. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji do 50% kosztów kwalifikowanych. Minimalna wysokość dofinansowania to 10 tysięcy złotych, zaś budżet całego naboru wynosi 30 milionów euro. – Możemy rozróżnić dwa rodzaje zakresu wsparcia. Pierwszy z nich to rozpoczęcie działalności gospodarczej, w której mieści się cały katalog działalności. Największym zainteresowaniem w tym zakresie cieszy się przetwórstwo mięsa i serów. Z dofinansowania mogą skorzystać także rolnicy, których przedmiotem działalności są produkty pochodzące z własnego gospodarstwa. Chodzi tutaj o przetwórstwo dżemów, soków, mięsa, serów, miodów – wyjaśnia Dagmara Orlińska-Wilkosz, kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
W ramach trwającego naboru rozszerzono także katalog kosztów kwalifikowanych o możliwość dostosowania pomieszczeń służących przygotowaniu posiłków i pomieszczeń do przechowywania żywności oraz zakupu wyposażenia do przetwarzania i zbywania produktów. Ponadto, dofinansowanie obejmuje możliwość zakupu maszyn, urządzeń, aparatury pomiarowej, urządzeń służących poprawie ochrony środowiska, koszty budowy i koszty ogólne. Przyznając pomoc Agencja weźmie pod uwagę innowacyjność operacji, wiek podmiotu, czy zaangażowanie w ochronę środowiska. Nabór trwa do 1 marca. – Cechą charakterystyczną naszych rolników jest to, że wnioski składają na ostatnią chwilę. Obecnie zainteresowanie jest bardzo duże. Z informacji od doradców wiemy, że wnioski są już przygotowywane – zaznacza Dagmara Orlińska-Wilkosz.
https://www.emkielce.pl/region/duze-pieniadze-dla-przetworcow#sigProGalleriaf7449a9bd9







![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)
