Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dwa nowe fotoradary w regionie

poniedziałek, 13 października 2025 12:05 / Autor: Aleksandra Rękas
Dwa nowe fotoradary w regionie
Fot. CANARD
Dwa nowe fotoradary w regionie
Fot. CANARD
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Przybywa fotoradarów w całej Polsce, a nowe urządzenia wkrótce pojawią się także i w województwie świętokrzyskim. Zdjąć nogę z gazu będą musieli kierowcy przejeżdżający przez miejscowość Osiek i Sandomierz.

Projekt rozbudowy systemu Centralnego Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym zakłada między innymi pojawienie się aż 70 nowych fotoradarów w całej Polsce.  

– Urządzenia zamontowane zostaną również w dwóch miejscach w województwie świętokrzyskim. To DK nr 79 w miejscowości Osiek oraz ulica Zawichojska w Sandomierzu – wyjaśnia Wojciech Król, rzecznik prasowy CANARD.

Jak podkreśla, ze statystyk wynika, że w miejscach, w których pojawiły się fotoradary, dochodzi do uspokojenia ruchu i wyhamowania prędkości. Zmniejsza się także liczba wypadków i kolizji.

– Lokalizacje, w których staną nowe fotoradary, wytypowano przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz policją. Pod uwagę wzięto przede wszystkim liczbę i rodzaj zdarzeń drogowych oraz liczbę ofiar – mówi Król.

Urządzenia, które zostaną zamontowane w Sandomierzu i Osieku, to TraffiStar SR390. Automatycznie rozpoznają one rodzaj pojazdu, odczytują tablice rejestracyjne, mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości kilku pojazdów na kilku pasach ruchu jednocześnie.

Fotoradary pojawią się w naszym regionie do lipca przyszłego roku. Koszt zakupu i instalacji jednego nowego urządzenia to blisko 240 tysięcy złotych.

 

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO