Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Górale będą wojować na Świętym Krzyżu

wtorek, 14 maja 2019 13:49 / Autor: Piotr Wójcik
Górale będą wojować na Świętym Krzyżu
Górale będą wojować na Świętym Krzyżu
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

„Na góralską nutę” – to hasło przewodnie tegorocznego, czternastego już Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę na Świętym Krzyżu. Górale świętokrzyscy spotkają się na tej imprezie z kolegami z Podhala.

 

Jednym z najciekawszych, a zarazem najważniejszym punktem tegorocznego Jarmarku Świętokrzyskiego będzie Bitwa Górali.  Nie zabraknie przyśpiewek i tańców, jak również potyczek słownych. Ponadto, w ramach wspomnianej bitwy, zespół ludowy „Harnasie” wykona piosenkę związaną ze Świętokrzyskiem, a Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” zrewanżuje się piosenką o Tatrach. – To będzie główna atrakcja tegorocznego jarmarku. Bitwa potrwa dwie godziny i będzie się odbywała w pięciu konkurencjach. Mam nadzieję, że odbędzie się w pokojowej atmosferze i nie będzie ofiar w ludziach ani sprzęcie – żartuje Mirosław Gębski, starosta powiatu kieleckiego.

Najważniejszy punkt programu będzie zarazem okazją do zaprezentowania kultury i strojów, a także muzyki i śpiewu obu regionów z zachowaniem charakterystycznej dla nich gwary. – „Harnasie” występują na całym świecie, a zespół „Morawica” ma bardzo wysoki poziom artystyczny. Myślę, że ich spotkanie będzie najpiękniejszą formą zaprezentowania kultury obu regionów – mówi Beata Wróbel z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Jarmark Świętokrzyski jest imprezą z kilkunastoletnią tradycją i na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych regionu. Ma służyć nie tylko promowaniu folkloru, ale i być ciekawą atrakcją turystyczną. – To festyn cieszący się niesłabnącą popularnością mieszkańców i turystów. Jeśli tylko dopisze pogoda, to na pewno, jak co roku, zgromadzi rzesze widzów. Myślę, że to będzie atrakcyjna propozycja – ocenia Andrzej Gąsior, burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, która wraz z Bielinami oraz starostwem powiatowym i Urzędem Marszałkowskim jest współorganizatorem tego wydarzenia.

XIV Jarmark Świętokrzyski rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11.30 procesją spod Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu i Mszą Świętą na Błoniach. Zakończenie imprezy planowane jest na godzinę 17.00

Program Jarmarku Świętokrzyskiego:

 • 11:30 Procesja spod Bazyliki Mniejszej na Świętym Krzyżu
 • 12:00 Msza Święta na Błoniach
 • Występy artystyczne Chóru Con Anima z Waśniowa oraz Zespołu Ludowego Harnasie
 • Górale podhalańscy kontra górale świętokrzyscy
 • Prezentacja gmin Bieliny i Nowa Słupia
  • Stoiska regionalne
  • Wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży

Komunikacja ZTM (odpłatna) Kielce - Święty Krzyż - Kielce: linia SK godziny odjazdu: -

 • z ul. Żytniej: 6:45, 9:00, 11:15, 13:50, 16:10; 
 • ze Świętego Krzyża: 10:10, 12:30, 15:00, 17:15, 18:15.

Darmowy transport autobusem miejskim na trasie Huta Szklana (parking) - Święty Krzyż.

Serdecznie zapraszamy 19 maja na Święty Krzyż!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO