Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak zażywać kąpieli słonecznych z głową? Te wskazówki przydadzą się w upale

sobota, 19 czerwca 2021 15:42 / Autor: Magdalena Nowak
Jak zażywać kąpieli słonecznych z głową? Te wskazówki przydadzą się w upale
Jak zażywać kąpieli słonecznych z głową? Te wskazówki przydadzą się w upale
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Sezon letni w pełni, co za tym idzie spędzamy coraz więcej czasu na słońcu. Kąpiele słoneczne poprawiają nastrój i dostarczają witaminy D3, mogą być jednak niebezpieczne, dlatego trzeba robić to rozsądnie. Nieodpowiednie przygotowanie skóry do kontaktu ze słońcem oraz zbyt długa ekspozycja na promienie może skutkować poważnymi problemami takimi jak: oparzenia słoneczne, zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu skóry czy przyspieszenie starzenia się jej.

Słońce na każdego z nas działa inaczej, stąd też różne kolory opalenizny, które uzależnione są od fototypu, czyli ilości barwnika w skórze.

– Jeśli zależy nam na opaleniźnie czyli powstaniu barwnika w skórze to powinniśmy się opalać między godziną 9 a 10,  a popołudniu między 16 a 17. W innych godzinach może dojść do poparzeń. Mamy sześć fototypów skóry, w Polsce najczęściej występują trzy pierwsze, czwarty bardzo rzadko. Fototyp jeden to jasna skóra, jasne włosy i oczy oraz piegi – takie osoby w ogóle nie powinny się opalać, ponieważ u nich na skórze od razu pojawi się rumień. Jeśli jednak muszą wystawić się na promieniowanie, powinny używać najwyższego filtra UV 50. Osoby o śniadej cerze, ciemnych włosach i brązowych oczach mogą stosować filtry UV 10-15 – tłumaczy dr Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

–  Drugim kryterium przy wyborze kosmetyków do opalania są cechy naszej skóry. Jeśli jest przetłuszczająca się to wówczas stosujemy preparaty w formie lotionów, mleczek czy żelów, natomiast przy skórze suchej w formie kremów, żeby natłuścić ją – dodaje specjalistka.

Przesadne korzystanie z promieni słonecznych jest niezdrowe, choć nasz organizm potrzebuje pewnej ilości światła słonecznego do produkcji witaminy D3, bardzo ważnej dla naszego organizmu. Na ogół wystarcza nam do tego nawet półcień.

– Niektóre osoby w ogóle nie powinny się opalać, np. seniorzy czy pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym przypadku należy skonsultować to z lekarzem. Bezwzględnie nie powinny tego robić również dzieci do lat trzech oraz kobiety w ciąży i matki karmiące. Osoby przyjmujące niektóre leki, gdzie jest ostrzeżenie o ekspozycji na słońce w ulotce oraz suplementy diety. Chodzi np. o preparaty uspakajające z dziurawcem, w tym przypadku może dojść do poparzenia skóry –przestrzega dr Maria Pyzio-Gutkowska.

Skutki nadmiernego opalania czy kąpieli słonecznych u osób, które nie powinny ich zażywać mogą być natychmiastowe bądź odległe.

– Natychmiastowe negatywne to oparzenie skóry charakteryzujące się  obrzękami, zaczerwienieniem, szczypaniem czy pieczeniem. Odległe to starzenie się skóry, tworzenie się zmarszczek oraz choroby skóry – rogowacenie skóry, posłoneczne uszkodzenia,  nowotwory skóry oraz czerniaki. Skutki nadmiernego opalania są podstępne, ponieważ nie są widoczne od razu, mogą się ujawnić nawet po 20 latach, co niestety obserwuje u swoich pacjentów – zaznacza nasza rozmówczyni.

Zażywając kąpieli słonecznych należy również zakrywać głowę oraz zakładać okulary przeciwsłoneczne. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z dużą ilością znamion. Wskutek nadmiernego przebywania w świetle słonecznym znamiona te mogą łatwo się przeistoczyć w groźne dla człowieka czerniaki.  Ważne jest również odpowiednie nawodnienie. Upał i ekspozycja na słońce, sprawiają, że tracimy dużo wody, dlatego zaleca się jej większe spożycie w lecie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO