Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jutro pierwszy dzień Spisu Rolnego

poniedziałek, 31 sierpnia 2020 11:31 / Autor: Wojciech Dudkowski
Jutro pierwszy dzień Spisu Rolnego
Jutro pierwszy dzień Spisu Rolnego
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Już jutro rozpocznie się Powszechny Spis Rolny. Od 1 września do 30 listopada urzędy statystyczne za pośrednictwem formularzy internetowych, telefonicznie oraz przez rachmistrzów, będą zbierać informacje na temat funkcjonowania gospodarstw rolnych w Polsce.

– Obowiązek spisowy dotyczy wszyskich osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek niemających osobowości prawnej, które prowadzą gospodarstwa rolne. Wszystkie te gospodarstwa otrzymały już pisemną informację – mówi Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Rolnicy mogą wypełnić formularz spisowy sami, za pośrednictwem strony internetowej spisrolny.gov.pl. Aplikacja do samospisu będzie tam dostępna już od 1 września.

Kolejną możliwością wypełnienia obowiązku spisowego jest kontakt z infolinią Powszechnego Spisu Rolnego pod numerem 222 7 99 999. Będzie ona czynna przez 7 dni w tygodniu, od 8 do 20. Już od 17 sierpnia można tam też uzyskać pomoc i informacje, związane ze Spisem.

– 16 września wdrożymy również metodę pomocniczą. Do rolników dzwonić będą teleankieterzy z Urzędu Statystycznego w Kielcach. Dodatkowo, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, 1 października wyruszą rachmistrze terenowi - dodaje Agnieszka Piotrowska-Piątek.

– Jeżeli ta sytuacja się pogorszy, jesteśmy w stanie włączyć ich w przeprowadzanie wywiadów telefonicznych - dodaje.

Formularz Powszechnego Spisu Rolnego podzielony jest na 11 działów, dotyczących m. in.:

 • użytkowania gruntów
 • powierzchni zasiewów
 • zwierząt gospodarskich
 • sposobów nawożenia
 • ochrony roślin
 • budynków gospodarskich
 • liczby maszyn i urządzeń rolniczych
 • aktywności ekonomicznej - pracowników, zatrudnianych w gospodarstwie
 • działalności gospodarczej
 • struktury dochodów gospodarstwa domowego
 • chowu i hodowli ryb

– Nie wszyscy będą musieli jednak odpowiadać na pytania dotyczące wszystkich działów, zależy to od wielkości i rodzaju gospodarstwa. Formularz nie będzie również zawierał pytań, na które uzyskamy odpowiedź z tzw. źródeł administracyjnych, przed rozpoczęciem spisu. Pytamy tylko o te dane, których przed rozpoczęciem spisu nie mieliśmy. Co ważne, odpowiedzi na pytania powinny przedstawiać stan na dzień 1 czerwca 2020 roku – podkreśla Agnieszka Piotrowska-Piątek i dodaje, że zebrane informacje przekazane będą m. in. do Eurostatu i Komisji Europejskiej.

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach mówi również o przygotowaniach do Powszechnego Spisu Rolnego – Zainteresowanie naborem rachmistrzów było duże, zgłosiło się prawie 3 kandydatów na jedno miejsce. Zostali oni przeszkoleni metodą e-learningową i zdali na co najmniej 60% internetowy egzamin. W miejscach, gdzie zgłosiło się więcej kandydatów, o zatrudnieniu zadecyduje wynik tego egzaminu. Od 8 czerwca funkcjonują Gminne Biura Spisowe.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO