Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Laboratorium w Podzamczu będzie badać mutacje wirusa Sars-Cov-2

środa, 27 stycznia 2021 12:14 / Autor: Magdalena Nowak
Laboratorium w Podzamczu będzie badać mutacje wirusa Sars-Cov-2
Laboratorium w Podzamczu będzie badać mutacje wirusa Sars-Cov-2
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu podpisało umowę z Polską Akademią Nauk o współpracy w badaniach nad mutacjami wirusa Sars-Cov-2. Instytucje w ramach projektu chcą odpowiedzieć na pytanie, czy w różnych regionach Polski dochodzi do zakażeń tymi samymi mutacjami wirusa, a jeśli innymi – to które z nich są najbardziej niebezpieczne.  

Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT, zgodnie z umową laboratorium RCNT przekaże Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN partię zbiobankowanych w Podzamczu, oznaczonych próbek zawierających zdezaktywowany materiał genetyczny koronawirusa.

– Następnie naukowcy z PAN przeprowadzą sekwencjonowanie poszczególnych próbek,czyli przeanalizują kolejność około 30 tysięcy par zasad tworzących jego łańcuch genetyczny. Takie dane, uzyskane z próbek pobranych od osób w różnych punktach Polski, badacze porównają ze sobą. Analiza da możliwość stwierdzenia, czy w poszczególnych regionach mamy do czynienia z identycznym wirusem, czy też jego odmianami na przykład angielską  – dodaje dyrektor RCNT.

Rożne mutacje wirusa będzie można również przeanalizować pod względem tego, jak ich nosiciele przeszli chorobę, jakie mieli objawy oraz czy byli hospitalizowani. Do tego posłużą ewentualne badania ankietowe wśród osób, od których pobrano próbki.

– Współpraca z PAN potwierdza wiodącą rolę, jaką odgrywa RCNT w walce z pandemią w województwie świętokrzyskim. Udział w projekcie na pewno będzie dla naszych pracowników ogromnym doświadczeniem. Jestem również przekonany, że projekt pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy pandemii, a dzięki temu będziemy mogli z nią skuteczniej walczyć – podkreśla Zawierucha.

Projekt pod hasłem „Analiza zmienności genetycznej i rozprzestrzeniania się wirusa Sars-Cov-2 w Polsce przy wykorzystaniu sekwencjonowania nowej generacji” jest prowadzony przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w współpracy z sześcioma instytucjami medycznymi z Polski, które na co dzień zajmują się m.in. analizą próbek na obecność koronawirusa.

Tag: Podzamcze
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO