Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Laureaci nagrodzeni. Wykazali się wiedzą historyczną

środa, 07 czerwca 2023 17:27 / Autor: Aleksandra Rękas
Laureaci nagrodzeni. Wykazali się wiedzą historyczną
Urząd Wojewódzki w Kielcach
Laureaci nagrodzeni. Wykazali się wiedzą historyczną
Urząd Wojewódzki w Kielcach
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Losy polskich żołnierzy i walki o niepodległość są im doskonale znane – mowa o finalistach konkursu tematycznego, organizowanego przez kuratorów oświaty. Dziś (7 czerwca) najlepszych uhonorował wojewoda świętokrzyski.

Konkurs historyczny nosi imię majora Marka Gajewskiego, a jego pełna nazwa to: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Skierowany jest do uczniów z klas IV–VIII szkół podstawowych, ale mogą brać w nim udział także uczniowie branżowych szkół I stopnia, którzy są zainteresowani historią wojskowości.

– Bardzo wam dziękuję, że podjęliście się opracowania tak trudnego kawałka historii. Jedno jest pewne: to wasze zamiłowanie nie pójdzie na marne. Wiedza historyczna jest potrzebna, a znajomość historii związanej z trudnymi latami, kiedy niepodległość Polski się kształtowała, jest szczególnie cenna – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski do młodych historyków.

Konkurs ma trzy etapy: szkolny, wojewódzki i ponadwojewódzki oraz zawody laureatów - gala finałowa. W tym roku szkolnym, w pierwszym etapie uczestniczyło 60 uczniów z 19 placówek z naszego regionu, w etapie wojewódzkim – 16 uczniów z 10 szkół, a w etapie ponadwojewódzkim – ośmiu uczniów z sześciu szkół. Czworo uzyskało tytuł laureata oraz czworo finalisty.

Do gali finałowej konkursu zakwalifikowani zostali: Jan Tomczyk, Wojciech Dudek i Franciszek Urgacz (uczniowie Szkoły Podstawowej im. 24 lutego 1863 r. w Małogoszczu) oraz Bartosz Kwiatkowski ze Szkoły Podstawowej im. gen. T. Buka w Mójczy.

Natomiast finaliści to: Cyprian Szwajcer (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lubieni), Adam Młodawski  (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie), Julian Lenarski (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Piłsudskiego we Włoszczowie) oraz Przemysław Bejm  (Szkoła Podstawowa w Lechowie).

Tegoroczna edycja konkursu obejmuje między innymi takie zagadnienia jak historia Polski i historia powszechna dziejów oręża polskiego w latach 1887–1922 z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, czy malarstwa batalistycznego oraz sylwetek dowódców.

Zawody laureatów, czyli gala finałowa odbędzie się w dniach 12-14 czerwca w Warszawie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO